В края на юни морските курорти на юг са полупразни, а плажните ивици пусти. Картината е най-ярка в най-големия ни морски курорт Слънчев бряг, където някои от хотелите дори и не са отворили. Хотелиери, ресторантьори и търговци са в паника и чакат да се случи чудо, в което и самите те не вярват.
„Сезонът е пред страшен провал. Положението е повече от трагично. Всичко е празно, туристи няма. Мога да сравня ситуацията с най-тежката ковидна година 2020-а, но може да е дори и по-лошо оттогава“, коментира зам.-председателят на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация Веселин Налбантов. Според него причините за лошия сезон са няколко. На първо място той вижда проблема в присъединяването на страната ни към еврозоната и неконтролируемия скок на цените, най-вече на хранителните продукти.
„Идват туристи, които традиционно почиват в Слънчев бряг, и ми казват – тръгваме си, тук е станало по-скъпо дори от Лондон и от Париж. И положението наистина е такова. Тези космически цени са непосилни не само за българите, те са непосилни и за западните туристи. Хората идваха тук, защото намираха качество на адекватни и приемливи цени. Сега разбраха, че няма за какво да идват. Премиерът Радев беше прав, че сега не ни беше време да влизаме в еврозоната. Но вече нищо не може да се поправи. Нека сега всички „капацитети“ по финансовите и икономическите въпроси, които се кълняха колко добре ще сме в „клуба на богатите“, да излязат пак и да кажат какво да се прави с празните курорти, в които кило домати е 6 евро – двойно повече от европейските столици. Храната, месото, услугите – всичко е поскъпнало поне със 100%“, коментира Налбантов.
В Слънчев бряг чаша еспресо струва между 3 и 5 евро в среден клас заведение на пясъка, капучино и фрапе са по 4,50-6,50 евро, кенче безалкохолно е 4,50-5,00 евро, а в хранителен магазин цената му е 3,50. Храната също е много скъпа, най-евтини са сандвичите и пиците, които се продават за около 10 евро. Салатите и основните ястия в заведение тръгват от 12-15 евро нагоре, чаша таратор е 5-6 евро. Положението с цените е идентично и в другите морски курорти. В Созопол и Несебър постна супа струва 4-5 евро, порция пържен сафрид е 10-15 евро. В дискотеките и нощните клубове цените са буквално космически.
Intrigi.bg

