Йордан Цонев, популярен с прякора си Данчо Ментата, напусна ДПС и показа на Делян Пеевски, че времето му на политическата сцена изтече. Цонев е опитен политик, минал през няколко партии и десетки парламенти, и отлично знае, че хороскопът на Делян Пеевски е изключително лош и звездите са се наредили много зле спрямо него. Бившото крупие и солиден бизнесмен – Ментата не е човек, който е готов да рискува активите си, за да стои на потъващата гемия на пропадналия олигарх със санкциите за корупция от САЩ и Великобритания. Пеевски е напълно приключил и Данчо Цонев го знае най-добре. Румен Радев мачка модела като валяк, а цялата мафиотско – олигархична сган под мотото Ново начало става на асфалт.
Йордан Цонев и Станислав Анастасов бяха освободени като зам.-председатели на партията на Делян Пеевски, както и като членове на бюрото (ЦОБ). Хамид Хамид и Байрам Байрам също бяха извадени от тясното партийно ръководство.
В прессъобщението от ДПС имената на четирите знакови лица не бяха споменати, като в него бе посочен само съставът на новото ЦОБ. Т.е. отстранените не бяха подложени на публичен линч, посочва Клуб Зет. Пеевски обича да унижава пред всички всеки нещастник, за когото смята, че се провинил с нещо пред него.

Цонев: „Не исках да се кандидатирам и за депутат“
“Няма какво да коментирам“, казва пред Клуб Z Йордан Цонев, но и напълно потвърди нашата информация в BNEWS, че въобще не е искал да става пак депутат с Делян Пеевски и дори, като набожен човек, всеки ден е палил свещи, дано Бог му помогне да се размине с резила да седи пак в парламента под корпулентната сянка на Делян Пеевски.
“Аз съм помолил да бъда освободен от всички постове, защото решението ми е да не се занимавам с политика повече. Правя го от 1990 г., 36 години са достатъчно! Ако погледнете биографията ми, ще видите, че тази година ставам на 70, с Божията воля. Впрочем не исках да се кандидатирам и за депутат, но бях помолен, за да помогна на младите!”
Напускането на Цонев ликвидира ДПС във Варна и областта и е голям удар срещу Пеевски. Навремето Цонев заедно с Хамид Хамид помогна на Пеевски да разграби КТБ вторични със закони, които двамата пишеха нощем на коляно в хотел Берлин именно с тази цел. Салдото на Пеевски от КТБ е плюс 4 милиарда в запорираните му банкови сметки в Британските Вирджински острови. Хамид бе изхвърлен от ръководството, защото бил взел пари зад гърба на Пеевски и плетял собствени схеми в службите, твърдят злите езици из София.
Според колегите от Клуб Зет, има версия, че ДПС търси вариант за обединение с АПС, но за целта накрая ще трябва да бъде елиминиран и основният виновник за разкола в партията на Доган и двигател на корупционните обръчи – Делян Пеевски.
Готвело се ново политическо обединение в смесените райони между хората на Ахмед Доган в АПС и ДПС на Пеевски. За да се случи то обаче, тези партии ще трябва да се освободят от водещите си компрометирани фигури. Т.е. изключването на приближените до Пеевски от ръководството може да е началото на по-голям процес, който в един момент да стигне и до самия водач на ДПС, над когото продължават да тежат санкциите за корупция, наложени му от САЩ и Великобритания.
Другата версия е, че Пеевски трябва да бъде изваден напълно от политиката и обществения живот до есента, защото престоящата му екстрадиция в САЩ буквално от първия ред на парламента би хвърлил огромно и срамно петно върху България. Пеевски предстои да бъде съден от Федерален съд на САЩ за системно нарушаване на санкциите по глобалния закон Магнитски, а очакваната присъда е 20 години федерален затвор при строг режим и конфискация на активи за няколко милиарда долара, включително яхти, имоти и частни самолети.
Bnews.bg