Прокуратурата влезе в АПИ и Автомагистрали, за да разследва грабеж за милиарди от АМ Хемус, мантинелите и индексациите за асфалт

Жегата диша във врата на дългогодишния консилиери на Пеевски и Борисов в асфалтовите поръчки – Иван Мирински, през чийто офис минаха милиарди и бяха разпределени комисионните през последните 12 години. В един ден прокуратурата и от МРРБ заговориха на един глас за огромни кражби от асфалт и от АМ Хемус чрез индексации. В кабинета на сламения премиер Желязков министър бе друго прокси на Пеевски – Иван Иванов от БСП – Ново начало.

С постановление на Софийска градска прокуратура (СГП) от 3 юни е образувано досъдебно производство за безстопанственост, свързана с работата на „Автомагистрали“ ЕАД. Към него са присъединени сигнал относно злоупотреба с бюджета на България при плащания за изграждане на автомагистрала „Хемус“ и сигнал относно извършено длъжностно престъпление при сключване на договори за изграждане на автомагистрала „Хемус“ по проект за доизграждане на автомагистрала „Хемус“, съобщиха от прокуратурата за БТА.

До момента по делото са разпитани са десетки свидетели и са приложени огромен обем документи относно договори с „Автомагистрали“ ЕАД за укрепване на свлачища. Назначена и изготвена е комплексна инженерно-геоложка и конструктивно-техническа експертиза, отнасяща се до 84 обекта – свлачища, по която до момента има заключение за 11 от 84-те обекта. Изготвена е и техническа експертиза относно обявена и проведена обществена поръчка чрез пряко договаряне за доставка на светлинни знаци. Също така е изготвена оценъчна и лесовъдна експертиза относно договор за цялостно озеленяване на автомагистрала „Хемус“.

Предметът на разследването е бил разширен и с материали относно закупени и монтирани през 2019 г. електронни светлинни табели със сменяеми съобщения без съответните сертификати. В обхвата на разследването е и обществена поръчка за доставка на ремаркета, на които да бъдат монтирани доставените електронни светлинни табели със сменяеми съобщения.

От прокуратурата предоставят и друга информация относно сигнали по случаи, свързани с автомагистрала „Хемус“.

На 16.06.2026 г. в СГП е постъпил сигнал от министъра на регионалното развитие и благоустройството с твърдения за нарушения, свързани със строителството на лот 4 на автомагистрала „Хемус“. Сигналът е бил придружен с документация и в него са изложени твърдения за евентуално извършени неправомерни действия във връзка с провеждане на процедури и извършване на строително-монтажни работи по участък (лот) 4 на автомагистралата. На 19 юни наблюдаващият прокурор е разпоредил на Главна дирекция „Национална полиция“ на МВР да извърши проверка в срок от да месеца.

В прокуратурата на 16 юни е постъпил и сигнал от служебния министър на регионалното развитие и благоустройството по повод постъпил в МРРБ доклад от март 2026 г. от АПИ относно състоянието на договорите за поддържане и ремонтни дейности на републиканските пътища. По него също е разпоредена проверка от страна на полицията.

Проверка е започнала и по сигнал за евентуално извършени нарушения във връзка с обществена поръчка с предмет – изграждане, ремонт и възстановяване на ограничителни системи за републиканските пътища, стопанисвани от АПИ.

По-рано днес на брифинг регионалният министър Иван Шишков заяви, че общият финансов ефект от спряната методика за индексация в строителството възлиза на 1,237 млрд. лева или около 632 млн. евро. Той отбеляза, че в общата стойност на предотвратената индексация влизат средства за магистрала „Хемус“, за скоростния път Видин – Ботевград и за укрепване на свлачища.

Иван Шишков: Кабинетът Желязков готвел кражби за над 1 милиард от индексации!

С промяна в методиката за индексациите на обществените поръчки в последните дни на правителството на Росен Желязков е готвена кражбата на над 1 млрд. лв. от пътно строителство. Това каза министърът на регионалното развитие Иван Шишков на пресконференция във вторник, цитиран от медията Свободна точка.

Методиката за индексация позволява държавата да увеличава стойността на вече сключени обществени поръчки заради инфлацията, а всяка промяна в правилата за това засяга разпределението на значителен публичен ресурс.

Методиката за индексация на обществените поръчки беше въведена през 2022 г.. В края на 2025 г. в обхвата ѝ бяха включени и проектантски и консултантски услуги, а не само строителните дейности. През май 2026 г. регионалното министерство спря плащанията по действащата методика и обяви, че ще предложи нови правила за индексиране, включително за начина, по който се отчитат авансовите плащания. Причината беше, че сегашният ред поражда спорове и опасения за неправилно изчисляване на компенсациите.

Общият финансов ефект от спряната методика за индексация в строителството възлиза на 1,237 млрд. лева или около 632 млн. евро, каза Шишков.

„Методиката беше одобрена от Министерския съвет през декември 2025 г. Това е правителствен грабеж от едно бивше правителство“, каза Шишков.
Тогава на власт беше кабинетът „Желязков“ на ГЕРБ, БСП и ИТН с подкрепята на ДПС на санционирания за корупция Делян Пеевски. Малко по-късно през декември правителството подаде оставка след масови протести.

В общата стойност на предотвратената индексация влизат пари за магистрала „Хемус“, за скоростния път Видин – Ботевград и за укрепване на свлачища. Шишков каза, че сега фирмите ще трябва да довършават обектите в рамките на вече преведените им авансови средства.

По думите на Шишков се е подготвяло индексиране на вече дадени огромни аванси още от 2018–2019 г. за лотове, по които няма реално изпълнени строително-монтажни работи, няма одобрени проекти, а в някои случаи като – Лот 7 и Лот 8 на магистрала „Хемус“ – не е определено и трасе.

„Това е строителство на индексациите, а не строителство на инфраструктура“, каза Шишков.

Bnews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *