Лавров намекна за ядрен удар и припомни на западните дипломати да напуснат Киев

Москва е готова да „осигури сигурността“ на Беларус, заяви министърът на външните работи на Русия Сергей Лавров, коментирайки искането на украинския президент Володимир Зеленски към беларуския държавен глава Александър Лукашенко да премахне ретранслаторите, използвани за коригиране на руските атаки

Според Лавров изявленията на Зеленски имат за цел да въвлекат Беларус „директно в конфликта и да разширят географския обхват на бойните действия, като по този начин затруднят възможностите за уреждане на конфликта с политико-дипломатически средства“.

На кръгла маса на тема „Кризата в Украйна. Истинските цели и ролята на Запада“ Лавров припомни, че от март 2025 г. е в сила договор между Руската федерация и Беларус за гаранции за сигурност в рамките на Съюзната държава.

„И в случай на необходимост сме готови да предприемем целия комплекс от мерки, предвиден в договора, за да осигурим сигурността на нашия съюзник и, разбира се, сигурността на Съюзната държава“, заяви Лавров, цитиран от „Интерфакс“.

По-рано Зеленски нееднократно заяви, че на територията на Беларус по границите с Украйна „се намира техника, която коригира огъня по украинското население“. Според него на Лукашенко ще му е достатъчна една седмица, за да премахне тези ретранслатори. „Ако той не го направи, ще го направим ние“, заплаши Зеленски.

Според член 6 от договора, за който спомена Лавров, се допуска използването на ядрено оръжие „в отговор на използването срещу някоя от страните на ядрено оръжие или други видове оръжия за масово унищожение, както и в случай на агресия срещу някоя от страните с използване на конвенционално оръжие, създаваща критична заплаха за нейния суверенитет или териториална цялост“.

Препоръката към чуждестранните държави да евакуират своите дипломати от Киев остава в сила, заяви освен това Лавров. Москва отправи такива препоръки още през май, след което последваха няколко удара по украинската столица, както и ракетен удар с ракета „Орешник“ по Киевска област. В Европа тогава заявиха, че не възнамеряват да евакуират своите дипломати от Киев.

Лавров също така за пореден път заяви, че Москва е против примирие по настоящата линия на фронта. „Западът иска да постигне примирие, за да спре руското настъпление, да си поеме дъх и да спечели време за снабдяване на Украйна с нова партида оръжия“, заяви руският външен министър.

Малко преди това постоянният представител на Украйна в ООН Андрий Мелник, заяви, че Украйна може да преразгледа предложението си към Русия за прекратяване на огъня по фактическата линия на фронта, ако Съветът за сигурност на ООН не приеме резолюция, призоваваща към пълно и безусловно прекратяване на бойните действия.

„Украйна е готова да влезе в преки преговори с Русия за осигуряване на справедлив и траен мир в съответствие с Устава на ООН, но нашето търпение не е безгранично“, каза той, като подчерта, че Украйна е променила динамиката на войната благодарение на неотдавнашните удари срещу Русия, като допълни, че около 40% от руските нефтопреработвателни заводи са били повредени.

САЩ „сякаш се отказват от претенциите си за ролята на обективен посредник по въпроса за Украйна“, а изявленията на Тръмп след срещата на върха в Анкоридж бяха забравени, заяви Лавров. По-конкретно, руският външен министър припомни изявлението на Тръмп, направено веднага след срещата на върха в Аляскса, в което той призова за постигане на дългосрочен мир в Украйна. Тръмп също така заяви, че срещата е положила основите за движение в тази посока. Според Лавров тези изявления вече са „забравени“ и че Вашингтон продължава курса на предишната администрация за засилване на санкционния натиск върху Русия.

„Заместникът на постоянния представител на САЩ в ООН поиска незабавно прекратяване на огъня. Нищо повече – той не спомена нищо за някакво дългосрочно уреждане на конфликта. Освен това, когато се обсъждаха различни международни проблеми, Вашингтон неведнъж е заявявал, че за него не съществуват ограничения под формата на международно право, било то многостранни или двустранни договори, и че Съединените щати, както знаете, имат своя собствена морална позиция“, допълни Лавров.

„Не искам дори да си мисля, че „Аляска“ е била замислена, за да се спечели време за въоръжаването на Киев, но на практика нещата се получиха така, както се получиха“, заяви руският външен министър.

Изказването на Лавров далеч не е първото в това отношение. Наскоро помощникът на Путин Юрий Ушаков заяви, че САЩ не са изпълнили своята част от споразуменията.

Русия е готова да възобнови преговорите с Украйна от точката, на която са били прекъснати, заяви също така Лавров. При това, според него, Зеленски „поставя напълно нереалистични и дори груби условия за преговори“.

Русия и Украйна за последен път проведоха преговори с посредничеството на САЩ в началото на годината. Те бяха прекъснати, след като Киев отказа да изтегли войските си от Донецката област (което е било предвидено в споразуменията между Путин и Тръмп в Анкоридж), като се обяви за спиране на войната по линията на фронта.

От тук може да се направи изводът, че Москва е готова да се върне към преговорите с украинските власти, но само ако те се съгласят на изтегляне на войските от Донецката област.

Лавров също така определи агресията на САЩ и Израел срещу Иран като „неприемлива“ и „непровокирана от нищо“. „Ние, разбира се, не просто следим развитието на събитията, а заемаме активна позиция и във всичките си контакти насърчаваме преговорния процес. Недопустимо е, че от страна на САЩ и Израел беше предприет опит за пряка агресия срещу Ислямската република Иран. Това беше абсолютно необосновано, освен изявленията от Вашингтон, че трябва да се сложи край на ситуацията, при която Иран от 47 години е развъдник на тероризма. Всички разбираме, че тук няма никакви факти. Това, че Иран и други страни от региона имат свои интереси извън границите си, е добре известно“, заяви руският външен министър.

Източник: dir.bg

Kliuki.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *