
Цената на винетките скача с 1/3. Няма лошо, стига парите от тях да стигат до асфалта и строителство и подръжка на родните пътища. Вместо това, еврото на българина пълни нощните шкафчета и гушите на корпулентните крадци, които са създали истински монопол под благовидния предлог, че са вкарали един австрийски чичко с мустаки на име Капш, който има богат опит с ТОЛ системите. Чичкото от Виена е сложил “сложил” отпред една одиозна красавица, която прибира 7% от парите на шофьорите. Така обръчите от фирми на Мирински и Пеевски крадат българите двойно – първият път от винетките, вторият път от асфалта с парите от винетките, които все пак стигат до бюджета. Въобще австрийците и Царица Винетка са с бранда на Новото начало.
Как работи системата, разказва Илиян Василев:
“От години договорът с Kapsch е предмет на обществени критики заради непрозрачността на управлението на системата и липсата на достатъчен публичен контрол. Вместо държавата да има пълен и непосредствен контрол върху събирането и разпределението на тези приходи, обществото продължава да не получава убедителни отговори как се управлява този финансов ресурс.”
“Не може първо да искаш повече пари от хората, а след това да отказваш пълна прозрачност за начина, по който се събират, управляват и изразходват тези средства.
Лично аз не приемам увеличението на винетните такси, докато държавата не възстанови пълния контрол върху приходите от винетки и тол такси и не гарантира абсолютна прозрачност на тяхното управление.
Защото в крайна сметка всяка липса на контрол, всяко забавено строителство, всяка компрометирана поддръжка на пътищата има своята човешка цена. А тя твърде често се измерва в изгубени човешки животи. Вчера загинаха двама млади футболисти и моля да не се правят на ощипани – част от причината са откраднатите и спестени пари за мантинелите.”
Напомняме, че кабинетът на сламения премиер Желязков в последния си работен ден гласува да даде 1 милиард за мантинели за 4 години напред. Милиардите бяха предвидени така, че половината от тях да отлетят с частните самолети на Пеевски за Дубай чрез вечното ДЗЗД, което е любимо в схемите на олигарсите, санкционирани за корупция по закона Магнитски.
Bnews.bg