Израел загуби статута си най-привилегирован съюзник на САЩ!

Проблемът с Ванс на Израел е много по-голям от Джей Ди Ванс.

Politico: Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс се превърна в лицето на Вашингтон, който вече не гледа на Израел като на изключение от принципа „Америка на първо място“.

Изданието пише, че миналата седмица вицепрезидентът на САЩ е задал тона, като е казал на Израел, че почти няма приятели по света и че трябва да помисли два пъти, преди да се противопостави на единствения си останал съюзник.

„Доналд Тръмп е единственият държавен глава в целия свят, който в момента изпитва симпатии към Израел“, каза Ванс на пресконференция. „Ако бях в израелското правителство, вероятно нямаше да атакувам единствения мощен съюзник, който все още имам.“

Той също така припомни значителния принос на Вашингтон за отбраната на Израел и намекна, че подобни отношения могат да се променят.

„Всеки в Израел, който смята, че най-големият проблем на страната му е президентът на Съединените щати, трябва да се събуди и да се изправи пред реалността на ситуацията“, каза Ванс.

Politico отбелязва, че реалността сега е следната: САЩ вече не ценят Израел като съюзник над всички останали.

„Охлаждането на отношенията вече е забележимо. През 2025 г. израелският премиер Бенямин Нетаняху посети Вашингтон пет пъти. Тази година той посети само веднъж, през февруари, и в момента в календара няма дати за друго посещение в Белия дом. Освен това телефонните контакти между двете страни са намалели значително“, каза източник, запознат с взаимодействията между двете правителства.

Един от източниците на изданието прогнозира, че отношенията между двете страни ще се влошат още повече.

„Не мисля, че сме стигнали до най-лошата точка. Все още има много какво да се случи“, каза източникът.

Bnews.bg

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *