
Наритването на БСП от страна на Бойко Борисов докара на червените пълна развала. Партия „Социалдемократи” начело с Елена Нонева, част от близо 30-те партии в червената формация, напусна с гръм и трясък лявата коалиция заради влизането в управлението на „ДПС – „Ново начало”. Въпреки че партията на Делян Пеевски обяви, че не иска никакви постове и ще подкрепя на стария принцип правителството, „Социалдемократи” категорично си тръгнаха, а депутати от лявата партията издадоха пред „Уикенд”, че категорично ще отидат към президента Румен Радев и новата му партия.
БСП буквално е на смъртен одър, тъй като и други формации заплашили, че ще си тръгнат и дори може да разбият цялата парламентарна група на столетницата. Причина била за разпада първата дама на парламента Наталия Киселова, която дори не била защитена от председателя Атанас Зафиров след нападението на Бойко Борисов. Депутати издадоха, че на партийния съвет, който БСП организирали преди коалиционната сбирка, името на Киселова не било дори споменато, а някои чули, че лидерът отишъл при нея и я накарал да си подаде оставката, а тя се почувствала предадена и му отказала.
Скандалното отношение на Зафиров вбесило мнозина от депутатите, които, въпреки че недолюбват председателя на парламента, очаквали някакво достойнство от страна на партията пред грубостите на Борисов. Не били защитени и други, ухапани от лидера на ГЕРБ – министърът на социалните грижи Борислав Гуцанов също не бил подкрепен. В групата на левите дори се обсъждало дали да се остава в правителството.
В последните месеци социологическите проучвания недвусмислено сочат, че БСП се срива откъм подкрепа и все повече електоратът и активът гледали към президентството. Това заплашили и част от депутатите, които призовали на партийния съвет да се обсъди оставането на партията в новото „преформатирано” управление.
Реклама
Говори се, че въпреки твърденията на червените, че не са отишли на коалиционния съвет, е имало техни представители, но не и ръководителите на формацията – нарочно, отново заради уплаха от Борисов по въпроса за Киселова. Депутати признали на лидера, че дори да не одобряват шефката на парламента, той нямало да получи техните гласове в пленарна зала, за да я свали от председателския пост, когато се стигне дотам.
Що се отнася до самата Наталия Киселова, тя не щяла и да чуе за възможността да си тръгне от благия пост. Председателката на парламента намекна, че няма да подаде оставка и според запознати щяла да направи всичко възможно, за да се задържи на него.
Само преди дни великият д-р Николай Михайлов каза за шайката от „Позитано“:
„БСП е жалка картина, това не е лява партия, това са шепа хора – корабокрушенци. Те са готови на всичко, за да останат до последно в това управление. Те са във фалит“.
Източник: Narod.bg