Една десета от психичноболните са високорискови, заяви проф. Петър Маринов

Случаите на агресия от страна на психичноболни, зачестили през последните дни, налагат необходима, наложителна и неотложна реформа в психиатрията, това каза в „Денят започва“ проф. Петър Маринов – председател на Националната асоциация на експертите по психично здраве.

„В София, ако има 15 000 болни от шизофрения, а това горе долу е така. Има и 15 000 от биполярно разстройство, от тях една десета част т.е. 1500 шизофренни и 1500 от биполярна са високо рискови“.

„И тази реформа не е само да се доставят едни пари на едни места. Да, безспорно недофинансирането играе огромна роля, но това е само един от факторите“.

Състоянието на заведенията за грижа на психичноболните по думите му са все още „над водата“, но по думите му са в рисково състояние, особено в най-големия град в страната. Защо повечето случаи на агресия от психичноболни се случват в или около София, това поражда много въпроси, каза проф. Маринов.

Според него трябва неотложно да бъдат взети следните мерки:

  • Важно е да има мобилни екипи, които да посещават домовете на пациентите и да проверяват дали те се лекуват.
  • Включването на всички институции в борбата с агресията

„Дори сме склонни да направим обучение на квартални полицаи. Това ще го направим про боно. Но важното е да има ефект“.

Вижте повече в прякото включване на Варсен Такворян

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Източник: bntnews.bg