Гърци бизнесмен проявява силен интерес към закупуване на „Лукойл Нефтофим“. Това съобщава изданието IntelligenceOnline, според което Димитриос Доциос, бивш член на Barton’s Family Capital, е потърсил помощта на американския консултантски гигант McKinsey, за да опита да купи рафинерията.
Информацията за интереса на бизнесмена не е нова. Още през пролетта същото издание съобщи, че Доциос преговаря с руската група „Лукойл“ за нейната рафинерия в България. Придобиването й може да стане чрез американската Aecus Inc., контролирана от Доциос.
The Times описва Barton’s Family Capital като инвестиционна фирма, базирана в Лондон, която управлява парите на богати американски бизнесмени.
За продажба на производствените мощности на Лукойл в България се заговори през есента на 2023 г. Тогавашният финансов министър Асен Василев обяви, че натискът на българското правителство върху руските енергийни активи в България е накарал „ЛУКойл Нефтохим” да започне процес на продажба на най-голямата си рафинерия в Югоизточна Европа – тази в Бургас.
Василев дори съобщи, че по време на визитата си в САЩ е обсъдил с представители на висшата администрацията на САЩ нуждата от намиране на купувач за бургаската рафинерия.
Първоначално от „Лукойл“ отрекоха да мислят за продажба на рафинерията си у нас, но месец по-късно признаха, че ще преразгледат стратегията си по отношение на активите си в България.
След военното нашествие в Украйна България отне концесията на пристанището на рафинерията, след което сериозно съкрати действието на дерогацията (изключението от петролните санкции срещу Русия) за внос и преработка на руски петрол и износ на получените нефтопродукти. От 1 март 2024 г. вносът и преработката на руски петрол у нас бяха напълно прекратени. Въведен бе и допълнителен данък за облагане на свръхпечалбата на компанията за 2022 и 2023 г., както и внасянето на специална такса във фонд „Сигурност на електроенергийната система“ заради разликата в цената на евтиния руски петрол и европейския сорт Брент.
В прессъобщение на компанията от декември 2023 г. бе посочено, че се търси купувач както за рафинерията в Бургас, така и за мрежата от бензиностанции в цялата страна. От „Лукойл“ се оплакаха от дискриминационни закони и други „несправедливи, пристрастни политически решения спрямо рафинерията“, които нямат нищо общо с цивилизованото регулиране на големия бизнес и с увеличаването на приходната част на бюджета на страната. Затова от компаният започнали работа по преразглеждане на стратегията си по отношение активите си в България. И с помощта на международни консултанти ще анализират различни опции, включително продажбата на бизнеса.
Наши политици и икономисти посочиха най-вероятния купувач на рафинерията в Бургас – азербайджанския енергиен гигант СОКАР.
Източник: Narod.bg