МС създаде Координационен механизъм за помощ и подкрепа на пострадалите от домашно насилие

Министерски съвет прие дългоочаквания Координационен механизъм за помощ и подкрепа на пострадалите от домашно насилие. Това съобщи на брифинг вицепремиерът Атанас Зафиров след края на заседание на кабинета.

„Изключително съм доволен, че имаме работещ инструмент, който подрежда целия път на пострадалия – от първия сигнал до трайната защита и подкрепата. Последните години данните от съдилищата, прокуратурата и МВР показват един траен, изключително тревожен ръст на случаите на домашно насилие и на делата за защита. В редица райони делата за домашно насилие растат с 25 до 30% годишно, включително и по отношение на деца. Зад всяко дело конкретна съдба, човешка травма. Законът за защита от домашно насилие поставя ясни правила какво е домашно насилие и какви мерки може да приеме съдът. Целта на механизма е всички действия да бъдат синхронизирани. Във всеки конкретен случай да има ефективна, адекватна защита, без жертвата да се разкарва от институция в институция и да разказва историята си по няколко пъти, както се получаваше до сега.

Източник: bntnews.bg