Личните вещи на Мария Кюри ще бъдат радиоактивни още 1500 години

0

М ария Кюри, известна като „майката на съвременната физика“, почина от апластична анемия – рядко заболяване, свързано с високите нива на излагане на въздействието на известните ѝ открития – радиоактивните елементи полоний и радий.

Кюри, единствената жена, която печели Нобелова награда в две различни области (физика и химия), продължава изследванията на френския физик Анри Бекерел, който през 1896 г. открива, че елементът уран излъчва лъчи.

През 1898 г. Кюри и съпругът ѝ, френският физик Пиер, откриват нов радиоактивен елемент. Двамата кръщават елемента полоний на името на Полша, родната страна на Мария.

Въпреки това, след повече от 100 години, голяма част от личните вещи на Кюри, включително нейните дрехи, мебели, готварски книги и лабораторни записки, остават замърсени от радиация, съобщава Christian Science Monitor.

Смятани за национално и научно съкровище, лабораторните тетрадки на Кюри се съхраняват в оловни кутии в националната библиотека на Франция в Париж.

Въпреки че библиотеката позволява на посетителите да разгледат ръкописите на Кюри, от всички гости се очаква да подпишат декларация за освобождаване от отговорност и да носят защитни средства, тъй като предметите са замърсени с радий 226, който има период на полуразпад от около 1600 години, съобщава Christian Science Monitor.

Тъй като вещите на Кюри вече са на около 100 години, ще са необходими още 1500 години, докато станат наполовина по-малко радиоактивни, отколкото са сега.

Тялото на Кюри също е замърсено от радиация и затова е поставено в ковчег, облицован с почти един сантиметър олово.

Кюри е погребана във френския Пантеон – мавзолей в Париж, в който се съхраняват тленните останки на видни френски граждани – включително философите Русо и Волтер.

По темата

Източник: vesti.bg