Четирима новоназначени посланици у нас връчиха акредитивните си писма на Радев

2

Н а церемонии на „Дондуков“ 2 четирима новоназначени у нас посланици връчиха акредитивните си писма на държавния глава Румен Радев, съобщиха от прессекретариата на президента, предаде БТА.

Акредитивните си писма връчиха

Отар Бердзенишвили – посланик на Грузия; Мариета Гарсиа Хордан – посланик на Куба; Олеся Илашчук – посланик на Украйна, и Кенет Мертен – посланик на САЩ.

Радев и Мариета Гарсиа Хордан посланик на Куба
Радев и Мариета Гарсиа Хордан – посланик на Куба Източник: БГНЕС/Президентство

Посланикът на САЩ Кенет Мертен имаше честта да бъде приет

днес от президента на Република България Румен Радев за официалното връчване на акредитивните си писма, съобщи посолството на САЩ в България на страницата си във „Фейсбук“.

По време на първата си среща с президента посланик Мертен изрази своята признателност за топлото посрещане в България

и желанието си да продължи да разширява тясното партньорство между нашите две страни.

Посланикът подчерта, че САЩ и България са приятели, партньори

и съюзници и че правителството на САЩ е решено да работи с всички българи за задълбочаването на това историческо 120-годишно партньорство и за изграждането на нашите споделени сигурност и просперитет“, се казва в съобщението. 

Радев и Отар Бердзенишвили посланик на Грузия
Радев и Отар Бердзенишвили – посланик на Грузия Източник: БГНЕС/Президентство

Извънредният и пълномощен посланик на Украйна в Република България Олеся Илашчук връчи днес акредитивните си писма

на президента Румен Радев, съобщиха от украинското посолство в София.

По време на срещата с президента на България посланикът изрази благодарност към българския народ

за всестранната подкрепа на Украйна в условията на пълномащабната военна инвазия на Руската федерация, за подкрепата на десетките хиляди украинци, намерили временно защита в България.

Радев и Олеся Илашчук посланик на Украйна
Радев и Олеся Илашчук – посланик на Украйна Източник: БГНЕС/Президентство

По време на аудиенцията беше обсъдено продължаването на политическата, икономическата,

енергийната и отбранителната помощ за Украйна, сътрудничеството в рамките на изпълнението на Формулата за мир на президента на Украйна и Кримската платформа, засилването на режима на санкции срещу Русия, развитието на украинско-българския диалог, както и реализирането на правата на многобройната българска общност в Украйна.

Новоназначеният украински посланик Олеся Илашчук отправи послание в социалните мрежи. 

Източник: vesti.bg