Частна американска компания започна втора мисия за кацане на Луната

Американската космическа компания „Интюитив машинс“ изстреля втори спускаем апарат към Луната, предадоха ДПА и Ройтерс. Това стана година, след като влезе в историята с първото кацане на естествения спътник на Земята, осъществено от частна компания.

Спускаемият апарат, наречен „Атина“, беше изстрелян с ракета носител на компанията „Спейс Екс“. Стартът беше осъществен от космическия център „Кенеди“ във Флорида и беше предаван на живо от НАСА.

Очаква се „Атина“ да пътува около седмица, преди да се опита да кацне на лунния южен полюс. Най-рано се очаква това да стане на 6 март, отбелязва ДПА. Планирано е мисията да продължи около 10 дни.

Целта на безпилотния спускаем апарат е да помогне за намирането на суровини и вода на Луната. Той е оборудван със специална сонда, която може да проникне на дълбочина до един метър под лунната повърхност, както и с масспектрометър за откриване на летливи вещества.

Мисията разполага и с иновативно устройство, наречено „Грейс“ – малък апарат, който може да стигне на разстояние до 2 км от спускаемия апарат, да заснема подробни изображения на повърхността и да изследва кратери. Два роувъра ще имат задача да обхождат лунната повърхност.

Сред експериментите, които ще бъдат проведени, НАСА планира да вземе проби от лунната почва и да анализира „замръзнали газове“, открити в нея. Тези газове могат да представляват ценен ресурс. Експериментът ще отбележи решаващ етап в разбирането и използването на лунните ресурси с оглед на бъдещи изследвания, посочват от американската космическа агенция.

С тази мисия НАСА възнамерява да задълбочи познанията си за лунния южен полюс, където никога не е стъпвал човек, и който е обект на сериозни интереси, тъй като съдържа вода под формата на лед.

Целта е да се извърши подготовка за бъдещи човешки мисии по програмата „Артемис“ („Артемида“).

В мисията, известна като IM-2, участват множество компании и организации. Тя е част от инициатива на НАСА, която има за цел да ускори изследването на Луната чрез партньорства с частни компании, припомня ДПА.

През 2024 г. „Интюитив машинс“ влезе в историята с първото по рода си безпилотно кацане на Луната, осъществена от частна компания. Нейната сонда „Одисей“ стана първият американски космически апарат, кацнал на Луната от повече от 50 години. Въпреки че се преобърна при кацането, той успешно предаде ценни данни обратно на Земята, припомня ДПА.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Източник: bntnews.bg