Пловдив е сред 10-те най стари градове в света

Пловдив за пореден път попадна в международно онлайн издание, което представя 10-те най стари градове в света.

Класацията е съставена от Greek City Times и нарежда културната ни столица до градове като Дамаск и Атина, като се подчертава, че Пловдив е на 6000 години.

Под тепетата обаче смело оборват тази теза, защото пазят артефакти още от новокаменната епоха. И привличат все повече туристи не само с древната си история, но и с модерни музейни пространства.

„Ще ви разкажа повече за историята и за културата на този град, в който ще искате да се върнете отново!“

Така започва близо двучасовата неделна обиколка за тези чуждестранни туристи, които за първи път са в Пловдив.

„Ние винаги им казваме, че е трудно да се прецени конкретно колко стар е нашият град и се позоваваме на това колко продължително е бил обитаван“, заяви екскурзоводът Даниел Георгиев.

По този въпрос археолозите казват, че датират артефактите без никакво съмнение.

„Първите най-ранни свидетелства, открити на територията на сегашния град Пловдив, са от края на 7-мо, началото на 6-о хилядолетие преди Христа, като сложим още 2000 години след Христа стават 8000 години“, допълни Росица Миткова, фонд „Праистория“ – Археологически музей Пловдив.

Така, според специалистите, Пловдив се нарежда на още по-високо място в класацията на 10-те най стари градове в света.

Онлайн изданието, което се смята, че е официалната медия на гръцката диаспора в чужбина посочва, че гpaдът e бил ĸлючoв цeнтъp зa Πepcийcĸaтa, Tpaĸийcĸaтa и Ocмaнcĸaтa импepии, а сега е особено пoпyляpнa тypиcтичecĸa дecтинaция.

„Надявам се тепърва след тази класация да видим ръст в посещаемостта“, добави екскурзоводът Даниел Георгиев.

„Истината е, че град Пловдив, като дестинация за туризъм, привлича с две основни неща. Едното е много богат събитиен календар, с акцент върху културните мероприятия, които са любими, фестивалите, които привличат и карат хората да идват тук и да прекарват уикендите си в Пловдив. От друга страна с постоянната инвестиция в културното наследство“, каза още Пламен Панов, заместник-кмет „Култура, археология и туризъм“.

Доказателство за това е огромният интерес, на който се радват Римският стадион и Епископската базилика.

Автори: Деница Торньова и Нели Ангелова

Източник: bntnews.bg