За първи път: Показват златния венец, който цар Борис III оставя на Шипка

В навечерието на 3 март за първи път в съвременната ни история Военноисторическият музей в София показва уникален експонат, който не е бил достъпен за широката публика до този момент.

Това е златният венец, който Цар Борис Трети поднася при откриването на Паметника на свободата на Шипка. Уникалният предмет ще може да бъде видян само в понеделник на трети март в столичния музей. БНТ получи ексклузивен достъп до златния венец часове преди да бъде подреден в специална експозиция.

Лятото на 1934 година – тържествен момент за почит към героите на Шипка. Царят поднася златен венец.

„Един уникален експонат, това е златният венец, който цар Борис III поднася при откриването на Паметника на свободата на връх Свети Никола. Това се случва на 26 август 1934 година. Тогава е освещаването и откриването на Паметника на свободата, което се е случило при изключително голяма тържественост със сериозната роля и на министерството на войната. Този венец е изключително любопитен – златен, позлатен. Това се случва изключително рядко- да се поднесе такъв венец. Той го прави с едно прочувствено слово, в което се казва, че пътят към Шипка е дълъг път, който, перефразирам го, „преминава през килията на Паисий, лобното място на Левски, лобното място на Ботев, през църквата във Фенер и през черешовото топче“, каза Славея Сурчева, Национален военноисторически музей София.

В това слово, Цар Борис трети допълва.

„Всеки паметник обаче, е разрушим от времето. Неразрушим е само споменът, който живее в поколенията и ги вдъхновява към подвиг. Такъв невидим паметник трябва да издигнем и ние в душите си за великата епопея на освобождението, за безсмъртния подвиг на Шипка и да го предадем на нашите поколения.“

Няколко десетилетия уникалният венец, които тежи няколко килограма, потъва в забрава. 91-години по-късно и само на 3 март експонатът ще заблести отново във Военноисторическия музей в София.

„Този венец го показваме за първи път, може би тази година е дошло времето и той да бъде видян от широката публика“, посочи Славея Сурчева, Национален военноисторически музей – София.

Спомен, разказан за поколенията е и специалната експозиция на Националния военноисторически музей посветена на Освобождението.

Българите не получават свободата си даром, напротив, те имат огромни заслуги за успешния край на войната.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Източник: bntnews.bg