Е ксперт дава три възможни обяснения за това какво се е случило с батискафа, който изчезна насред Атлантическия океан.
Четирима души и пилотът на кораба платиха около 250 000 долара (около 195 000 паунда) с надеждата да видят останките от кораба „Титаник“, който се намира на 12 500 фута под повърхността на Атлантическия океан, край бреговете на Канада.
Но корабът на OceanGate Expeditions загуби контакт около час и 45 минути след потапянето си в неделя и спасителите предупреждават, че може да не успеят да достигнат до океанския кораб, преди да се изчерпят запасите му от кислород.
„We run the sub with this game controller“
In 2022, the BBC filmed inside the Titan submersible that has now gone missing in the Atlantic ⬇️
— BBC News (World) (@BBCWorld) June 20, 2023
Пред SkyNews бившият контраадмирал Крис Пари заяви: „Това наистина е много тревожно. След като се запознах със сроковете, това е много тревожно.“
Той очерта три възможни обяснения за загубата на контакт с подводницата и обясни „единствената надежда“ за спасяване на хората в подводния кораб.
Загуба на връзката
Пари заяви, че „оптимистичният“ вариант е, че „са загубили пъпна връв с повърхността“.
Плавателният съд се нарича „Титан“. За разлика от подводниците, които излизат и се връщат в пристанището със собствена сила, батискафите изискват кораб, който да ги потапя и изважда от водата.
Местоположението на „Титан“ не е известно, тъй като той е загубил връзка с помощния си кораб „Полярен принц“, както съобщи CNN.
Така че пъпната връв обикновено се свързва с наземното съоръжение.
Missing Titanic submersible: what is the Titan tourist sub and what might have happened to it? https://t.co/dJjDiiqVqE
— Jerome Chenu (@JrmChenu) June 20, 2023
Неправилно функциониране на комуникацията
Контактът с подводницата „Титан“ е загубен 1 час и 45 минути след гмуркането в неделя следобед и Пари се пита дали не е имало „неизправност“ и подводницата всъщност продължава да работи, но „очевидно няма връзка с кораба майка“.
Плавателният съд използва сателитната технология Starlink на Елон Мъск, за да комуникира, въпреки че не е ясно дали тя е причината за загубата на контакт.
OceanGate съобщи в Туитър миналата седмица: „Без никакви клетъчни кули насред океана разчитаме на @Starlink, за да осигурим необходимите ни комуникации по време на тазгодишната експедиция „Титаник“ през 2023 г.“
В случай на прекъсване на електрозахранването или комуникациите „Гардиън“ съобщава, че „Титан“ ще бъде оборудван с тежести, които могат да бъдат освободени в случай на авария и да създадат достатъчно плаваемост, за да го изведат на повърхността.
Катастрофална повреда
Най-лошият вариант според Пари, е, че „може да е имало авария“.
Той продължи: „Може да се е заплел в останките на „Титаник“. Възможно е наистина да е имало катастрофална повреда.“
Той каза, че морското дъно е много вълнообразно, а корабът „Титаник“ лежи на място, където наоколо има много отломки.
Той продължи: „Така че опитите да се разграничи по-специално със сонар и опитите да се насочи зоната, в която искате да търсите с друг подводен апарат, ще бъдат наистина много трудни.“
Изявлението на OceanGate Expeditions гласи: „Проучваме и мобилизираме всички възможности за безопасното завръщане на екипажа. Цялото ни внимание е насочено към членовете на екипажа в подводницата и техните семейства.
„Дълбоко сме благодарни за широката помощ, която получихме от няколко правителствени агенции и дълбоководни компании в усилията ни да възстановим контакта с подводницата“.
„Работим за безопасното завръщане на членовете на екипажа.“
Журналистът Стив Норис допълва, че опитите за връзка с подводницата са се оказали неуспешни.
Британският министър-председател Риши Сунак заяви, че мислите му са със семействата на загиналите.
Официалният говорител на министър-председателя заяви: „Семействата на засегнатите ще бъдат дълбоко разтревожени и неговите мисли са с тях, а Министерството на външните работи оказва подкрепа.“
Той заяви, че министър-председателят „ясно иска да предаде благодарностите си на тези, които реагират“ на ситуацията.
Източник: vesti.bg