ЕС представи план за противодействие на САЩ

3

Е С представи предложения за противодействие на заплахата за европейската промишленост от американските зелени субсидии и нелоялната конкуренция от страна на Китай, като мерките включват спорно разширяване на държавната помощ.

Единният европейски пазар се надпреварва да се конкурира със САЩ и Китай, за да избегне преместването на предприятията в Азия или Северна Америка, където разходите за енергия са по-ниски, но сред държавите-членки на ЕС има разногласия относно начина на реагиране.

Макрон и Шолц: Заедно трябва да направим Европа по-силна

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен очерта възможностите, но заяви, че няма да има незабавно ново финансиране от ЕС.

„В момента трябва да работим с това, с което разполагаме. И да го насочим към индустрията на чистите технологии“, каза тя.

По-голямата част от отговора на ЕС включва пренасочване на вече съществуващи средства – временна мярка, която си спечели много критики.

Германският евродепутат Маркус Фербер определи предложенията в сряда като „старо вино в нови бутилки“ и „предсказуемо разочарование“.

Фон дер Лайен остави отворена вратата за създаване на нов фонд за суверенитет на ЕС в бъдеще.

Но тази идея вече беше посрещната със силен отпор от някои държави-членки, включително Дания и Финландия, които се противопоставят на изразходването на средства.

Макрон: С тази политика САЩ заплашват Европа, трябва да отговорим

„Ако имате държавна помощ, другата страна на монетата трябва да бъде финансиране на ниво ЕС“, каза фон дер Лайен на пресконференция.

Новите мерки дават гъвкавост при предоставянето на помощ на компании в сектора на зелената и възобновяемата енергия и тези, които участват в декарбонизацията на индустрията. Ще има и данъчни облекчения за инвестиции в производствени съоръжения в определени стратегически сектори.

Мерките са отговор на законопроекта за разходите на САЩ миналата година, който насочва 370 милиарда долара в субсидии за енергийния преход на Америка – включително намаляване на данъците за американските електрически автомобили и батерии, което предизвика сериозни тревоги у европейските производители.

Европейските държави са обезпокоени от части от Закона за намаляване на инфлацията, тъй като той предлага щедри предимства за купувачите на електрически превозни средства от САЩ, ако „купуват американско производство“.

Отговорът на ЕС беше разработен на фона на несъгласието между държавите-членки за това как най-добре да се защитят европейските предприятия и опасенията от предизвикване на търговска война.

Докато държави като Франция подкрепят разширяването на държавната помощ, други твърдят, че това би помогнало само на по-богатите страни-членки и би фрагментирало единния пазар.

Лидерите на ЕС ще обсъдят предложенията на среща на върха в Брюксел следващата седмица, а окончателните решения се очакват през март.

ЕС настоява Съединените щати да направят изключения за европейските компании. Но специална съвместна работна група, създадена, за да отговори на опасенията на Брюксел, не постигна резултати.

Източник: vesti.bg