Грийнпийс: Глобите срещу ТЕЦ-овете на Ковачки масово падат в съда – институционален чадър или пропуски?

Повече от половината глоби, наложени на ТЕЦ-овете, свързвани с бизнесмена Христо Ковачки, не стигат до реално плащане, тъй като биват отменени или намалени от съда. Това разкрива доклад на „Грийнпийс – България“.

Според организацията в периода 2018-2023 г. са наложени 198 санкции на ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Бобов дол“ и ТЕЦ „Република“, но от тях 108 са напълно отменени, а още 44 са значително намалени. Основната причина за това са пропуски в процедурата по установяване на нарушенията, допуснати от контролните органи.

Според „Грийнпийс“ районният съд в Гълъбово редовно отменя санкциите срещу ТЕЦ „Брикел“. От наложените 61 глоби за последните шест години само една е била потвърдена. В Кюстендилския съд случаят с ТЕЦ „Бобов дол“ е по-различен – там намаляването на санкциите е по-често срещано, но отмяната им е по-рядка.

Екоактивистите подчертават, че след като съдът в Гълъбово отменя глобите на първа инстанция, РИОСВ-Стара Загора почти не обжалва решенията, което на практика позволява на ТЕЦ „Брикел“ да избегне сериозни финансови последици. В същото време РИОСВ-София подхожда с далеч по-голяма строгост в санкционирането.

Общата стойност на наложените глоби за ТЕЦ „Брикел“, ТЕЦ „Бобов дол“ и ТЕЦ „Република“ през последните шест години възлиза на 6,7 млн. лв. Въпреки това, реално платената сума е едва около 2 млн. лв. Най-фрапиращ е случаят с ТЕЦ „Брикел“, който е платил едва 6500 лв. от наложени санкции на стойност над 1 млн. лв.

Според координатора на кампанията „Климат и енергия“ в „Грийнпийс“ Десислава Микова, зад тези числа се крият тежки екологични проблеми – замърсен въздух, води и нерегламентирано изгаряне на отпадъци. Тя поставя въпроса дали има институционален „чадър“ над тези ТЕЦ-ове и каква е цената, която обществото плаща за бездействието на властите.

От „Грийнпийс“ настояват Министерският съвет и Народното събрание да приемат конкретен план за постепенно затваряне на въглищните мощности до 2030 г., като приоритетно се спрат най-старите и най-замърсяващите централи.

moreto.net