Два месеца след като дрон наруши въздушното пространство на летището в София и блокира движението на аеропорта, държавата предлага мерки за справяне с проблема. Министерският съвет изпрати в парламента законови промени, с които се забранява управлението на дронове без позволение. Кабинетът предлага такова нарушение да се наказва с лишаване от свобода в период от 3 до 10 години. Безпилотни летателни средства няма да може да се използват в охраняемите граници на гражданските летища. В случай на неспазване на Закона, дронът може да бъде свален от властите. Екип на „Говори сега“ отиде в български оръжеен завод, където се произвеждат и дронове. Как летателните апарати промениха войните, колко важни са противодроновите системи и може ли българската военна индустрия да се справи с високите технологии?
Само преди 40 години войните се водиха в окопите, с много танкове и бойни машини, изтребители и наземни оръдия.
„Ние правихме единственият радиосмутител, който се монтира в един обикновен артилерийски снаряд, доставя се в областта на противник на 20-30 км, забива се на земята, автоматично се изстрелва антената и започва да смущава радиовълните. По това време бяхме продали 1500 изделия на Саддам Хюсеин и той ги изстрелва. И след една седмица дойдоха при нас американското и английското военни аташета да питат какво е това, защото сме блокирали комуникациите в пустинята“, обясни инж. Петър Георгиев от Сдружение „Българска отбранителна индустрия – акад. Стефан Воденичаров.
А днес основно оръжие във войната в Украйна са дроновете. Само няколко от тях са достатъчни да причинят щети за милиони и да погубят десетки, на ниската цена от няколко хиляди долара.
„Войните, които в момента се водят, те се водят с малки, евтини, под евтини, имам предвид 4-5 хиляди, 10 хиляди долара дронове, с които се правят огромни бели, като му сложиш една бомба може да атакува най-различни военни обекти, граждански обекти, болници, училища“, каза инж. Петър Георгиев.
В няколко български фабрики се произвеждат дронове. Този дял на военната индустрия в страната е ориентиран основно за износ, като специализира в производството на дронове камикадзе и летателни апарати за разузнаване.
„Единият дрон е така нареченият дрон камикадзе, който може да поразява цели до 100 км. Извършва цялата задача. Да, той може да носи бомба, грубо казано, като може да нанесе сериозни щети на противника“, обясни специалистът.
Но преди да се изпълни такава мисия друг летателен апарат трябва да проучи обстановката.
„Другият дрон може да лети до между 5 и 8 часа. Лети до 4000 метра височина, примерно с два дрона такива, може да охраняваш турската граница, да не пращаш там 500 войници, да им търсиш хотели, да даваш безброй пари и така нататък. С два такива дрона, с две антидрон системи, с два бронирани автомобила, ти можеш да охраняваш цялата турска граница“, обясни инж. Петър Георгиев.
Докато технологии у нас има, страната ни зависи от внос на някои компоненти.
„Всичко не може да се произвежда тук, както във всички други отрасли. И ние имаме технологиите, можем да произвеждаме, а както всички други – компоненти се купуват от цял свят. Зависи това, което искаш да постигнеш с крайния продукт. На какво ниво да е крайният продукт. И се купуват неща, от много места, но вече крайният асемблаж на изделието, крайното изделие е българско“.
Но дроновете не са всичко. Съвременната отбрана изисква и модерни антидронови и системи за смущение на сигналите. Доказа го и инцидента на летището в София през февруари, когато неизвестен летателен апарат наруши въздушното пространство на аеропорта и спря движението за часове. Според съпредседателя на Асоциация Българска отбранителна индустрия тези инсталации все още не са разпространени в страната, но след време ще заменят настоящите системи за противовъздушна отбрана заради промяната на бойната стратегия.
„Това, което чета по вестници, колко пари им трябвало, за да охраняват атомна централна „Козлодуй“ и летището в София, някакви безумни стотици милиони, десетки милиони, това са пълни глупости. Нещо повече бих казал. Тия малките антидрон системи, малки, пак казвам относително малки, но с тях може да се охранява АЕЦ „Козлодуй“, може да се охраняват летищата, може да се охраняват газохранилища, големи фирми…“, обясни инж. Петър Георгиев.
Българските технологии работят на принципа на радиовълните, а американска компания разработва инсталация с микровълни, която да се справя рояци от дронове. Така ли изглежда бъдещето на отбраната ни?
„За пръв път съм видял такава подобна система с електромагнитно излъчване на едно от изложенията в Абу Даби преди 7-8 години и беше показано от немска фирма. И доколкото са ни познати така, направихме някаква информация, запознахме се доколкото е възможно. Това е много скъпа система. Изключително скъпа. Която е трудно да действа на големи разстояния“, каза експертът.
Според Петър Георгиев Българската армия не разполага нито с голям брой дронове, нито с антидронови системи, а индустрията изнася своята продукция в чужбина.
„И тази война показа колко много сме изостанали във всяко едно отношение, особено българската армия, в която няма един дрон, в която няма една анти дрон система и така нататък. И като че ли никой не е разбрал, че на 500 км от нашата граница има война, което е ужасно“.
От индустрията са резервирани за новия Център за иновации в отбраната, който да координира способностите на българското военно производство. Подобно е отношението им и към Плана на Европейския съюз за превъоръжаване.
„Това е абсолютно безумие. Ние имаме Министерство на отбраната. Име Министерство на икономиката. Има Министерство на иновациите. Да не говоря за още безброй, Министерства и научни институти, по отбраната, на министерството на отбраната, както и да е. Всичко това има достатъчно хора, които получават в момента пари“, зави инж. Петър Георгиев.
По данни на сдружението фирмите в него произвеждат продукти за над 4 милиарда лева, като изнасят по-голямата част от арсенала в чужбина.
„Грубо е да кажа, но ние не се нуждаем от тези пари, ние се нуждаем от поръчки, а не от пари. Ако армията дойде и каже, трябва ни на нас това изделие, това, това, това, ние чак тогава може да знаем.
Цял живот сами се спасяваме, въпреки държавата, въпреки всички трудности, макар, че начало на тая индустрия, на военната индустрия, в цял свят стои държавата“.
След случая с дрона на летището в София правителството обеща железен купол за българските аеропортове. Все още обаче няма информация за изграждането на такива системи.
По темата работи Петър Желев.
Източник: bntnews.bg