Как не трябва да се провеждат избори показаха нашите екипи, когато разкрихме редица нарушения и манипулации при броенето на гласовете на поредицата предсрочни избори. До този извод днес стигнаха и политици и експерти и затова разговорът за промяната на правилата на провеждане и отчитане на вота е особено наложителен. Проверката на Конституционния съд на практика потвърди всички онези нарушения, които уловихме благодарение на видеонаблюдението и не само. Като се започне от най-фрапиращия случай: изчезнали бюлетини, през прехвърляне на гласове от една на друга партия, попълване на бюлетини от комисиите, отчитане на действителни като недействителни гласове и се стигне по-далеч извън България – в Турция. Още преди два избора установихме, че има секции без нито една пусната хартиена бюлетина и 100 % машинен вот. Сега съдът констатира: в подобни секции се е гласувало скоростно – 79 души за час или по 45 секунди на човек. Неведнъж сме говорили и за масавите смени на членове на комисии, подготовката им, контролът и отговорността. Една дума описва всичко, което се случи – безпрецедентно.
Избори, нарушения, оспорване и пренареждане. За първи в път в историята на България конфигурацията в парламента беше сериозно променена. Конституционният съд обяви изборът на 16 депутати за незаконен, а след презичислението на резултатите от вота – партиите над 4-процентната бариера от 8 станаха 9.
Проф. Пламен Киров – експерт по конституционно право: „Лъснаха някои истини за нашия изборен процес.“
Румяна Дечева – изборен експерт: „Нашите избори са престанали да бъдат място, на което ние изразяваме свободната си воля.“
Александър Андреев – бивш председател на ЦИК: „Безпрецедентно“ е една от думите, които ще чуваме често. На ниво национални избори такава проверка никога не е правена.“
Ивилина Алексиева-Робинсън – изборен експерт: „През ръцете на две вещи лица са минали около 44 000 бюлетини.“
Ваня Нушева – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“: „Политическите партии също имат негативен принос за тези нарушения.“
За всичко обаче си има причина. И тя не се крие само в резултатите от последните избори. Грешки, допускани години наред, се повтарят отново и отново. Грешки, отлежавали на тъмно в чувалите преди да изгорят оставяйки съмненията за манипулации и възможността да излязат наяве. И преди, може би, се е случвало. Просто сега ги хванаха. Благодарение на камерите при броенето. И въпреки, че законодателят не ги приема за доказателство, станаха причина около половината от депутатите на този парламент да сезират Конституционния съд. Проверката, която той разпореди показа сериозни нарушения.
Проф. Атанас Семов – конституционен съдия: „Видяхме записи, основно направени и излъчени по БНТ, в които е абсолютно несъмнено, че се осъществява манипулация на бюлетини. В редица случаи са осъществени престъпления срещу изборните права на гражданите. Прокуратурата не се сезира по тези въпроси до сега.“
Всичко изглежда започна от репортаж на БНТ. Четири дни след изборите първи видяхме и показахме как гласове за една партия са вписани за други. Проверката в Конституционния съд потвърди тази практика и надгради: недействителни или гласове с „не подкрепям никого“ също са вписани за конкретни политически формации. Гласуваш за един, вписват вота ти за друг – това се е случило със 116 гласа от хартиени и още 132 от машините бюлетини в проверените секции. Как става това?
Ивилина Алексиева-Робинсън – изборен експерт: „Когато преброяваш определена бюлетина за политическа партия да я слагаш в купчината на друга политическа партия. Това нарушение го видях в София и тооо доста драстично. В малките населени места такива нарушения няма.“
Ваня Нушева – преподавател в СУ „Св. Климент Охридски“: „Зад това определение „изчезнали са бюлетините на някои партии“ се крият и технически грешки, а вероятно и манипулации от страна на СИК. В малките населени места, където няма наблюдатели, където няма застъпници на различни партии, където са създадени зависимости на местно ниво, е възможно да имаме номинално членове на различни партии, но на практика да няма такъв междупартиен контрол.“
Румяна Дечева – изборен експерт: „И ние месеци след изборите виждаме как е било възможно не само прехвърляне на гласове, а деклариране на валидни бюлетини и валидни гласове за невалидни, както и обратното.
Секционните комисии са приели за недействителни 472 действителни гласа.
Ивилина Алексиева-Робинсън – изборен експерт: „СИК е била прекалено прецизна и случая, в който знака хикс или ве излиза извън квадратчето на определена политическа сила и влиза в квадратчето на друга политическа сила, но волята може да бъде установена по еднозначен начин, комисията е решила, че тази бюлетина е недействителна.“
Без да искат или народно грешат членовете на комисии – вечният въпрос. Отговорът е там накъде между умората, подготовката и мотивацията. И една изборна традиция – смени на членове на СИК в последния момент. Рекордьор по масовост е район Стара Загора: 1500 за 6те дни преди вота. Сериозна подмяна има и в районите Благоевград и Кърджали.
Румяна Дечева – изборен експерт: „Ако няма наложена забрана и вътрешно желание в политическите сили, които са в НС, да възпират и собствените си хора от тези подмени, ние ще продължим да виждаме избори с това лошо качество, а нагласа на резултати според нуждата на баце Цеко или на някой който и да било друг.“
При първото видеонаблюдението стана нарицателно „шаркането по бюлетините“. Проверката на съда показа: и на последните избори е имало шаркане. В три района един човек е попълвал масово бюлетини. Доказа го графична експертиза. Затова съдът определи като недействителни нови 273 гласа от районите на Враца, Монтана и Плевен.
Ваня Нушева – преподавател в СУ „Свети Климент Охридски“: „Свидетелства за подобна намеса в тези райони е имало и за предходни избори.“
Александър Андреев – бивш председател на ЦИК: „Разбира се, че трябва да се търси персонална отговорност на онези, които са извършили престъпление.“
На Азизе в Истанбул ѝ отне над 20 минути да гласува с машина. Едни избори по-късно, в Турция станаха рекордно бързи. В секция в Бурса са гласували само на машина – една на брой. Между 14 и 15 часа своя вот са дали 79 души или всеки от тях е гласувал средно за по 45 секунди. Невъзможно при стриктно спазване на всички стъпки. Отново в Бурса, отново вот само с машина, отново експресно. За час гласували 69 души или средно по 51 секунди на човек.
Румяна Дечева – изборен експерт: „Това е знак, че един човек е стоял до машината и е сменял картите, с които гласува и многократно е гласувал. Но всичко това много трудно може да се докаже.
Доста бързо са препускали някои комисии с подвижни секции. Секция в Сърница е посетила 271 в домовете им. Благоевградското село Сатовча ги конкурира със 172-ма гласували с подвижна кутия. Топ три се допълва от гр. Върбица (Шуменско), където подвижната комисия е посетила 152 избиратели.
Румяна Дечева – изборен експерт: „Какъвто и да било брой над теоретичен максимум от 50-60 на ден, което вече е невъзможно, показва единствено злоупотреба с тази възможност.“
Проф. Янаки Стоилов – конституционен съдия: „Специално за община Сърница, за която имам представа за нейното разположение. Може би там членовете на тази подвижна комисия са били някакви лекоатлети, за да може за минути да обиколят такова голямо разстояние. Защо също е премахнато от изборния кодекс видеонаблюдението при отчитане на резултатите в тези комисии с подвижна урна?“
В секцията, където на Краси му трябваха 300, липсват 100 бюлетини, няма ги. Изпарили са се. Проверката не открива 1190 хартиени и 253 машинни бюлетини. Най-много са изчезнали в село Обручище – 335 хартиени бюлетини. Камерите отчитат броене, но цялата тази купчина от бюлетини сякаш никога не я е имало. Мястото за нейното съхранение е помещение в бившето училище в село Мъдрец.
Пламен Бараков – зам. кмет Община Гълъбово: „Те са затворени чували. Ние нямаме достъп , нито знаем какво има в тези чували.“
Камелия Нейкова – председател на ЦИК: „И изнасяне на книжа от тези помещения е разрешено само с решение на ЦИК, по искане на разследващите органи и по разпореждане на съда.“
Методи Марков – областен управител на Стара Загора: „Въпросната конфликтна секция номер 16 в Община Гълъбово е отразена в протокола при приемане , че дойде на територията на областна администрация Стара Загора без хартиената лентичка върху чувала която трябва да има печатите и подписите на въпросния СИК.“
От областната управа под полицейска охрана до Конституционния съд – това е пътят на чувалите. Но когато експертите отворили някои от тях – изненада:
Александър Андреев – бивш председател на ЦИК: „Вътре това, което обаче ние открихме беше единствено празни бюлетини в кочан без да е използван и ролки от машинното гласуване, които също бяха неизползвани.“
Румяна Дечева – изборен експерт: „Хипотезите са две: чувалчето с ценните практически книжа някъде е потулено и може да се намери. Другата хипотеза е, че умишлено е унищожено.“
Ивайло Филипов – изпълнителен директор на „Информационно обслужване“: „Общо гласовете, които, аз ще използвам думата: са изчезнали са 780 за всички политически партии.“
Къде са – това беше най-задаваният въпрос през седмицата. От две секции – липсват и хартиените, и машинните бюлетини. В други пет – само част от тях. Неясно дали са загубени, унищожени или несъществуващи. Изчезналите гласове се превърнаха в нули в протоколите на експертите.
Александър Андреев – бивш председател на ЦИК: „Единственото доказателство за това, че има подаден глас, било то действителен или недействителен, за определена политическа сила – това е единствено бюлетината.“
Проф. Пламен Киров – експерт по конституционно право: „Добре, че не беше извършена проверка на по-голям брой секции, защото щяха да излязат други секции, в които няма бюлетини в чувалите.“
Румяна Дечева – изборен експерт: „Как така за първи път през 2025 г. се отварят чували, за да се види какво има в тях?“
Ивилина Алексиева-Робинсън – изборен експерт: „Възможно е както иа практика в редица държави: след избори задължително ЦИК да извършва одит на определен брой секции, за да верифицира резултата.“
„Информационно обслужване“ се обърна към прокуратурата за изчезналите бюлетини. И предизвика проверка на проверката на Конституционния съд.
Ивайло Филипов – изпълнителен директор на „Информационно обслужване“: „Предали сме всички материали – така както ги е изискала прокуратурата: по спешност. Сигналът е подаден от мен.
Проф. Пламен Киров – експерт по конституционно право: „Кои са „Информационно обслужване“? Това са едни преброители на гласове. Всъщност те се оказаха едни много будни граждани.“
Конституционният съд реагира на безпрецедентната ситуация по безпрецедентен начин – с изявление.
Павлина Панова – председател на Конституционния съд: „По този начин се възпрепятства дейността на КС за приключване на делото по оспорване на законността на изборите. Недопустимо е дейността на КС да бъде поставена в зависимост от действия или бездействия на други държавни органи.“
Заваляха писма между Конституционния съд, ЦИК и „Информационно обслужване“, срокът за преизчисление на резултатите се променяше. А държаното обвинение поиска от КС всички материали по делото за изборите. Съдът отказа и припомни, че е независим от законодателната, изпълнителната и съдебната власт.
Павлина Панова – председател на Конституционния съд: „Докато е висящ съдебният процес по това дело, не би следвало да се изискват каквито и да било материали по това дело.“
След като многократно назад в годините ремонтираха изборните правила по тъмно до малките часове, депутатите попитаха: къде на тъмно изчезнаха бюлетините. И започнаха с изслушванията: на ЦИК, „Информационно обслужване“ и експертите, които проверяваха над 2000 секции. Парламентът призова КС да даде публичност на всички документи по оспорване на изборните резултати.
Ивилина Алексиева-Робинсън – изборен експерт: „Декларацията на НС към КС – за мен това е недопустимо, противоконституционно и вероятно има причина да се приеме тази декларация, но тя не подпомага утвърждаването на правовия ред в държавата.“
Александър Ненков – ГЕРБ-СДС: „Има едно прехвърляне на отговорността между КС, ЦИК и ИО.“
Хамид Хамид – ДПС-НН: „Нули, нули, нули. Кой скри, кой открадна, кой изяде бюлетините?“
Камелия Нейкова – председател на ЦИК: „Може да отговорят само кметовете на общини къде са хартиените бюлетини.“
Ремзи Осман – ДПС-ДПС: „Лодката наистина потъва. Това е прецедент.“
Тошко Йорданов – ИТН: „КС се прави на политически орган.“
Васил Пандов – ПП-ДБ: „Конституционният съд – той е независим, включително от нас.“
Напрежението между институциите и скандалите в парламента отекнаха на улицата. Кой на кого може да се меси и коя е поседната инстанция?
Проф. Пламен Киров – експерт по конституционно право: „Мисля, че Господ е последната инстанция.“
Проф. Янаки Стоилов – конституционен съдия: „Това, че ние сме последна инстанция е едно завоевание на демокрацията.“
Ваня Нушева – преподавател в СУ “ Св. Климент Охридски“: „КС е институцията, което е пазител на Конституцията.“
Александър Андреев – бивш председател на ЦИК: „КС успя да се пребори с един политически натиск.“
В играта на пинг-понг между институциите топчето беше изборният резултат. Залогът: доверието. Губещият: демокрацията. Възтържествува ли справедливостта: ще каже историята.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News
Източник: bntnews.bg