Ще имат ли "достоен дом" учениците от румънската гимназия?

Протест на родителите на учениците от гимназията с изучаване на румънски език „Михай Еминеску“.

В края на миналата седмица те изразиха публично своето притеснение къде ще учат децата им. Причината е, че държавното училище сега се помещава в сградата на 29-то общинско училище, а договорът му за наем изтича през пролетта на 2025 г. и засега не се предвижда да се удължава. Родители и ученици настояват час по-скоро да се намери подходяща сграда за гимназията, която да отговаря на нуждите им.

„Това, за което настояваме е за спокойна учебна година като начало. Искаме децата ни да имат училище, за което да знаят, че ще бъде тяхно до края на тяхното обучение“, заяви за „Денят започва“ Павлина Попова, майка на ученик в 8 клас на ПГИИРЕ.

„Изведнъж се установява, че нашата гимназия е наемодател на това училище, което си иска помещенията. А нашите деца също искам да напомня, че те независимо какъв е принципалът, грижа на държавата и на общината е едни 250 деца да имат къде да отидат да учат в нормални условия“, каза Александър Цветанов, баща на ученичка в 11 клас на ПГИИРЕ „Михай Еминеску“.

Хората се оплакват, че сградите, които се предвижда да станат дом на техните деца са „абсолютно непригодни“, практически разрушени. Опциите да си запишеш детето по средата на учебната година клонят към нула, споделят обезпокоените родители.

„Докато 5 години бях директор на това училище този въпрос е стоял на вниманието ми. Била съм в непрекъсната кореспонденция с МОН, който се явява принципал на Румънската гимназия. Дала съм две предложения. Едно, от които е оставане в сградата на 29-ото училище с необходимото разширение. Другото предложение е за 76-то училище в центъра на София“, обясни Соня Стоянова, бивш директор на ПГИИРЕ „Михай Еминеску“.

Бившият директор обясни, че „в никакъв момент не са коментирани алтернативи“.

От Министерство на образованието не се отзоваха на поканата на „Денят започва“, но изпратиха своята позиция.

Десислава Желязкова, СО заяви, че ще се направи предложение към СОС, което да удължи предходното такова и децата да могат да останат в тази сграда до края на втория учебен срок.

„Междувременно се надяваме МОН да влезе във функциите си да потърси сграда за училището, на което е принципал“.

Отворени сме за диалог, за да направим най-доброто за децата, беше категорична Желязкова.

„Трябва да се намери трайно решение“, добави тя.

Вижте повече в прякото включване на Алекс Донев

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Източник: bntnews.bg