Христов: С достъп до пристанището в Александруполис петролната рафинерия в България ще получи достъп до световния пазар

2

С достъп до пристанището в Александруполис петролната рафинерия в България ще получи достъп до световния пазар. Това каза служебният министър на енергетиката Росен Христов в предаването „На фокус“ по NOVA. На 16 февруари Христов и гръцкият му колега Костас Скрекас подписаха в Атина Меморандум за сътрудничество в проучването на възможността за изграждане на петролопровод Александруполис-Бургас, предаде БТА.

Петролопроводът Бургас – Александруполис е част от нашата системна стратегия за диверсификация на енергийните източници, каза Христов.

По думите му с изграждането на това съоръжение няма да бъдат обслужвани руски интереси. Той обясни, че петролопроводът, свързвайки рафинерията в Бургас с пристанището в Александруполис, ще позволи да се разтоварват танкери от избрани от нас доставчици от световния пазар.

Черно море е затворено море, само Босфорът е връзка със световния океан

и можем да доставяме нефт само от източници, които са в района на Черно море, което основно е Русия. С достъп до пристанището в Александруполис, рафинерията ще получи достъп до световния петролен пазар“, коментира енергийният министър.

Той посочи, че все още не е ясно колко ще струва реализирането на този проект, но ще е в порядъка на няколкостотин милиона.

Още е прекалено рано да се обсъждат бюджети и цена. Но на база на цени на подобни проекти по света имаме някакви очаквания и смятаме, че изграждането му ще бъде рентабилно, каза Христов.

„Със сигурност ще кандидатстваме за различни програми за финансиране,

след като проектът е структуриран и можем да обосновем неговите икономически и стратегически ползи“, посочи той.

Според Росен Христов до края на годината ще има ясна представа за структурата на проекта, както и прогнозната му цена. Очакваме в началото на следващата година да имаме абсолютно ясно виждане и проектът вече да тръгне като фаза на проектиране, каза той. 

Петролопроводът със сигурност няма да бъде готов до 2024 г.,

но има варианти временно по море да доставяме неруски петрол, докато го изградим, добави Христов.  

Източник: vesti.bg