У чени от университета на Куинсланд, Австралия, са разработили безиглена ваксина срещу потенциално смъртоносния вирус Зика, който се пренася от комари, съобщава сайтът на учебното заведение.
Ваксината е под формата на специална HD-MAP лепенка и не изисква инжекции.
Needle-free protection from the mosquito-borne Zika virus is under development.
A #UQ-developed #Vaxxas microprojection patch has delivered a @UniofAdelaide vaccine to evoke a response 270 per cent higher than syringe delivery.
Read more: https://t.co/GxnyUZwThy @UQscience pic.twitter.com/2ey5zm0TMo— UQ News (@UQ_News) November 30, 2023
Повечето хора могат лесно да преживеят инфекция с вируса Зика, но заболяването е много опасно за бременните жени, тъй като може да причини спонтанен аборт, мъртво раждане и вродени дефекти.
Лепенката HD-MAP доставя активното вещество на имунните клетки под кожата с помощта на хиляди микроинжекции на повърхността си.
В предклиничните изпитвания ваксината е осигурила бърза защита срещу жив вирус Зика, въздействайки на специфичен протеин, известен като NS1, който е от решаващо значение за оцеляването на патогена.
„Zika Uncovered: From Transmission to Impact – Stay Informed with the Latest Research and Strategies to Combat the Lethal Threat 🚨🔬 #ZikaAwareness #GlobalHealth #Zika #virus #CycloneMichaung pic.twitter.com/PsuKaMkU7f
— IT Medical Team (@ITMedical2) December 2, 2023
„Лепенката с ваксина предизвиква Т-клетъчен отговор, който е с около 270 процента по-висок, отколкото когато ваксината се доставя с игла или спринцовка. Можем да променим начина, по който се борим с вируса Зика, тъй като това е ефективен, безболезнен, и лесен за съхранение и прилагане метод за ваксиниране“, казва авторът на изследването д-р Данушка Видесундара.
Тъй като безиглената ваксина е насочена към специфичен протеин, който играе централна роля в репликацията на семейството на вируси, известни като флавивируси, учените смятат, че подобни лепенки могат да се използват и в борбата срещу други причинявани от тях заболявания като Денга или японски енцефалит.
Източник: vesti.bg