Е ксперти към Централната избирателна комисия (ЦИК) извършиха довереното изграждане на софтуера, който ще се инсталира на машините за гласуване на балотажа на местните избори на 5-ти ноември. Изграждането се извърши в контролирана среда, предоставена от Министерството на електронното управление (МЕУ).
В процеса присъстваха представители на четири парламентарно представени партии. Процедурата се наблюдаваше от специалисти на Държавна агенция „Национална сигурност“ (ДАНС) и се излъчи на живо в зала „Партер“ на МЕУ.
Денков: Дали ще има машини е въпрос с повишена трудност
Генерираният хеш код, който ще се изписва на контролната разписка на машината и на всяка бюлетина, е: 6A 0E B4 06 63 A1 3B 9D 9E 0F 6A 6F AA 74 D6 86 23 26 3C 59 92 5D 54 10 A7 B8 DB EA 97 24 96 8C. Софтуерът е заключен с ключ, който е съставен от три различни пароли на трима от членовете на ЦИК на лаптоп на ЦИК. Никой друг, освен членовете на комисията, няма достъп до ключа.
По-късно четирима от общо дванадесет, вписани в регистъра на ЦИК представители на партиите и коалициите, регистрирани за участие в изборите, приеха поканата на комисията и получиха достъп до изходния код на софтуера на машините за гласуване.
Ръководителите на екипи от удостоверяващите институции – МЕУ, Българския институт за стандартизация (БИС) и Българския институт по метрология (БИМ) представиха пред партиите основните изводи от досегашната си дейност по процеса по удостоверяване на машините. БИС оценява съответствието на машините за гласуване с изискванията за валидността и автентичността на документите, БИМ извършва оценка на хардуерната конфигурация, докато задачата на МЕУ е да оцени съответствието на машините, спрямо функционалността на софтуера и сигурността на информацията, която се въвежда, обработва, съхранява и извежда от устройството.
ЦИК: Ще се гласува с машини на балотажа в 5 900 секции
В присъствието на експерти към ЦИК представителите на партиите и коалициите получиха в защитена среда пълен достъп до изходния код на софтуера на машините за гласуване. Процедурата продължава и в момента, а присъстващите получават, също така, и отговори на поставени от тях въпроси, свързани със софтуера, който ще бъде използван на втория тур на местните избори. След приключването на процедурата всички използвани за прегледа на кода носители на информация ще бъдат унищожени от представители на ДАНС.
Както и на предишните избори, МЕУ изпълнява всички ангажименти по чл. 213а и 213б от Изборния кодекс в спешен порядък. Експертите на министерството ще работят без прекъсване до приключването на процеса по удостоверяване.
Източник: vesti.bg