И ндийският луноход „Прагиян“ от мисията „Чандраян-3“, доставен на Луната със спускаемия модул „Викрам“, изпрати на Земята негова снимка, публикувана от Индийската организация за космически изследвания (ISRO) на страницата ѝ в социалната мрежа „X“ (Twitter).
Индийският луноход откри сяра на повърхността на Луната
„Усмихни се, моля! Днес луноходът „Прагиян“ направи снимка на спускаемия модул „Викрам“, гласи публикацията.
Chandrayaan-3 Mission:
Smile, please📸!
Pragyan Rover clicked an image of Vikram Lander this morning.
The ‘image of the mission’ was taken by the Navigation Camera onboard the Rover (NavCam).
NavCams for the Chandrayaan-3 Mission are developed by the Laboratory for… pic.twitter.com/Oece2bi6zE
— ISRO (@isro) August 30, 2023
От ISRO отбелязват, че изображението е заснето благодарение на камерата, монтирана на лунохода. Камерите за мисията „Чандраян-3“ са разработени от индийската лаборатория за електрооптични системи, допълват от организацията.
Неочаквано: Индийският луноход отчете 70 °C на южния полюс на Луната
На снимките се виждат и инструменти – сензор за анализ на лунната почва и сеизмометър за изследване на сеизмична активност на естествения спътник на Земята.
Миналата сряда спускаемият модул на индийската мисия, наречен „Викрам“ в чест на „бащата“ на индийската космическа програма Викрам Сарабхай (1919-1971), успешно кацна близо до Южния полюс на земния спътник.
Индия обяви кога стартира мисията за изследване на Слънцето
Индия стана четвъртата страна в света след СССР, САЩ и Китай, успяла за осъществи меко кацане на апарат на Луната, както и първата, извършила меко кацане на лунния Южен полюс.
„Индия се разходи по Луната!“: „Чандраян-3“ с първи стъпки по лунната повърхност
Спускаемият модул пренесе малък луноход, наречен Прагиян („познание“, „мъдрост“), чиято мисия трябва да продължи най-малко един лунен ден (14 земни дни).
Източник: vesti.bg