
П овече от дузина европейски държави, както и Австралия и Канада, поискаха от Международния наказателен съд в Хага да реши дали е компетентен по дело, заведено от Киев, в което се твърди, че Русия е злоупотребила с Конвенцията за геноцида, за да осигури претекст за нахлуването си в Украйна, предаде БГНЕС.
Украйна заведе делото в Международния съд, най-висшата съдебна инстанция на ООН за спорове между държави, дни след като Русия започна пълномащабна война срещу по-малката си съседка на 24 февруари миналата година.
Германия заяви пред съдиите, че поддръжниците на делото „твърдо вярват“, че съдът е компетентен. Германският представител Вибке Рюкерт посочи, че страната ѝ е силно заинтересована от това как се тълкува договорът за геноцида.
Зеленски пред ООН: Сега заплахата е още по-голяма
Киев твърди, че Русия злоупотребява с Конвенцията на ООН за геноцида от 1948 г., приета след Втората световна война, като твърди, че руската инвазия в Украйна е била оправдана, за да спре геноцид в Източна Украйна. Такъв обаче по смисъла на международните правила и определения не е имало.
Около 150 страни са подписали Конвенцията и като такива имат интерес от това как тя трябва да бъде тълкувана от съда. Безпрецедентен брой държави се намесиха в това дело на Международния съд в знак на силна подкрепа за Киев.
Зеленски: Светът не се е обединил достатъчно в осъждането на руските военни престъпления
Русия поиска от съда да отхвърли делото, твърдейки, че правните аргументи на Украйна са „безнадеждно погрешни“ и че Москва всъщност не се е позовала на Договора за геноцид, когато е използвала думата „геноцид“.
Около 32 държави ще се обърнат към Международния съд, всички в подкрепа на Украйна, която иска органът да продължи да разглежда делото по същество и да установи, че Кремъл трябва да плати обезщетения.