Това са победителите на наградите „Оскар“ за 2023 г.

0

С лед парад на блясъка по червения килим, 95-ите награди на американската Академия за филмово изкуство започнаха в „Долби тиътър“ в Лос Анджелис.

Академията се надява тази година церемонията да премине без скандали.

В навечерието на „Оскарите“: Звездите на Холивуд се събраха на годишната гала вечеря на…

Най-голямата нощ в Холивуд – церемонията по връчването на „Оскар“-ите, започна с гръмко прелитане на изтребител в знак на почит към номинирания филм „Топ Гън“: Маверик“.

„Благодаря ви, че ме поканихте да бъда част от това, особено тази година, когато светът най-накрая излезе от къщи, за да види филмите, за които сте работили толкова усилено, по начина, по който сте искали да бъдат гледани – в киносалона“, каза водещият Джими Кимъл при откриването.

Оскари 2023: „Баншите от Инишерин“ и „Тихото момиче“ – пробив на ирландското кино в…

Той изнесе традиционния монолог на водещия с обичайни холивудски шеги за манията за отслабване за привличане на вниманието на публиката в театъра.

Започна церемонията по връчването на „Оскар“-ите

Кимъл припомни и шамара, който Уил Смит нанесе на Крис Рок на сцената миналата година: „Ако се случи нещо непредсказуемо или насилствено, просто направете това, което направихте миналата година: нищо.“

Източник: EPA/БГНЕС

Както се очакваше, Гийермо дел Торо, който вече има две статуетки „Оскар“ за „Формата на водата“, взе първата награда за вечерта, за най-добър анимационен филм, със своята версия на класическата приказка „Пинокио“. Мрачната стоп-моушън адаптация наскоро спечели и еквивалентния приз на „Бафта“.

Ки Ху Куан получи наградата за най-добър актьор в поддържаща роля за изпълнението си на Уеймънд Уанг, съсобственик на пералня, който се забърква в приключение с множество вселени във филма „Всичко навсякъде наведнъж“.

„Мамо, току-що спечелих Оскар!“, заяви той от сцената на „Долби тиътър“: „Пътуването ми започна с лодка, прекарах една година в бежански лагер… Казват, че подобни истории се случват само по филмите. Аз не мога да повярвам, че това ми се случи. Това е американската мечта“.

Източник: EPA/БГНЕС

Куан продължи, благодарейки на майка си за саможертвите и на съпругата си: „любовта на живота ми“.

За поддържаща женска роля наградата получи Джейми Лий Къртис за участието си във „Всичко навсякъде наведнъж“.

„Моят екип, моят агент, моят съпруг и дъщерите ми и всички, които обичат киното – току що спечелихме „Оскар“, каза през сълзи Къртис.

Източник: EPA/БГНЕС

Наградата за най-добър игрален документален филм получи „Навални“, посветен на руския опозиционер Алексей Навални и борбата му за демокрация и срещу корупцията в Русия.

Българския разследващ журналист Христо Грозев е главното действащо лице в документалната лента. Той беше обявен за издирване от руското вътрешно министерство в края на миналата година, без да се уточнява за какво престъпление.

„Дължим много на Христо Грозев, Христо ти рискува толкова много и направи толкова много за този филм. Благодарим и на Алексей Навални и семейството му”, заяви режисьорът Даниел Роър.

Източник: EPA/БГНЕС

На церемонията Навални, който се намира в руска наказателна колония, беше представен от съпругата си Юлия. Тя призова: „да останеш силен, любов моя“ и обвини „омразния режим на Путин“.

Източник: EPA/БГНЕС

Статуетката за най-добър игрален късометражен филм получи „Ирландско сбогуване“.

Източник: EPA/БГНЕС

Наградата за най-добра кинематография взе „На Западния фронт нищо ново“ по превърналия се в класика едноименен роман на Ерих Мария Ремарк, разказващ за Първата световна война. Оператор на лентата е британецът Джеймс Френд.

Източник: EPA/БГНЕС

„Китът“, в който Брендън Фрейзър играе Чарли, учител по английски език и баща с наднормено тегло, беше награден за най-добър грим и прическа.

Източник: EPA/БГНЕС

За най-добър дизайн на костюми беше отличен Рут Картър, дизайнерът на „Черната пантера: Уаканда завинаги“. Тя стана първата афроамериканка с две награди „Оскар“ в историята. Картър беше наградена и за „Черната пантера“ през 2019 г.

Източник: EPA/БГНЕС

Наградата за най-добър чуждестранен филм взе „На Западния фронт нищо ново“. В оригинал лентата е озвучена на немски език. А режисьор е германецът Едуард Бергер.

Източник: EPA/БГНЕС

Като най-добър документален късометражен филм беше отличен „Шептящите слонове“, който разказва за двойка в Южна Индия, посветила живота си на грижите за осиротяло слонче на име Рагу.

Източник: vesti.bg