24 часа след опустошителното бедствие. Етрополе остава в частично бедствено положение. След вчерашните валежи са наводнени къщи и улици. Жители споделят, че коритата на реките не са почиствани от много време и това е една от основните причини, довели до бедствието.
Река Малък Искър излиза снощи от коритото си и приливна вълна залива къщи и стопански дворове.
Васил Илиев: „Градинка с поминъка. Еми това е… тука е такова, в къщата влезе водата, стопанската сграда наводни. Животни плуваха. От три години чакаме да се изчисти това нещо, но ей го, сега го изчисти.“
Наводнени къщи, кал и разрушения след валежите в Етрополе (Снимки)
На метри от реката се намира и къщата на семейство Савови. В момента на приливната вълна Тинка и Саво са в къщи.
Тинка Савова: „Снощи беше много водата. Тука двора пълен, градината също. Мазетата са ни пълни и трите. Имаше лятна кухня тука, пералнята се наводни.“
Саво Савов: „Тука беше воден ад снощи. Всичко беше покрито във вода.“
След снощните порои в града, кризисен щаб към община Етрополе, обходиха всички пострадали къщи за да бъдат описани щетите.
Един от най-засегнатите райони в града е около помпената станция. Реката прелива и мостът,който свързва града със станцията пропада.
„Опасността е, че ако се откачи част от моста и тръгне надолу по реката, имаме и други мостове, които също ще бъдат разрушени“, обясни Станка Димитрова, зам.-кмет на Етрополе.
Нивото на реките в Етрополе остава високо, днес отново се очакват валежи
За сполетялото ги бедствие жители на Етрополе посочват като причина незаконна сеч в близост до града и непочистените речни корита.
– Придойде водата, беше задръстен моста с клони и дървета, изсечени тук наблизо отгоре от някаква фирма, която добива пясък, баластра, камъни.
„Всичко това дойде от речните участъци извън регулация, които са приоритет на държавата и на областния управител. Аз съм толкова години към общината, че до момента не е отпусната една стотинка за почистване на така наречените участъци извън регулация“, заяви инж. Борис Стоев, гл. експерт “Гражданска защита”.
снимки: БТА
„Да, трябвало е да бъдат почистени речните корита в урбанизираните и извън урбанизираните зони, където е в приоритета и в отговорността на областните управители, но през последните години такива средства не са осигурявани от държавния бюджет“, заяви Радослав Стойчев, областен управител на Софийска област.
От ВиК-Етрополе предупреждават, че водата в населеното място е с влошени качества и препоръчват да не се използва за питейни нужди.
Водата в Етрополе да не се използва за питейни нужди, призовават от ВиК
По темата работиха: Варсен Такворян, Елиана Димитрова
Източник: bntnews.bg