Само две болници в страната имат лицензирани площадки за въздушна спешна помощ

България очаква първия хеликоптер за спешна помощ в края на януари. Към момента обаче нито една от 6-те оперативни бази, в които ще дежурят въздушните линейки и екипажите не е готова. Изграждането им ще отнеме най-малко година и половина. Очаква се следващата седмица да бъде обявена обществената поръчка.

Предвижда се да бъдат изградени бази на летищата в София, Пловдив, монтанско село Габровница, военното училище в Долна Митрополия и летищата край Сливен и Търговище. Временно първата въздушна линейка ще дежури в базата на „Гранична полиция“ във Враждебна.

Първата въздушна линейка ще пристигне у нас на собствен ход с италиански екипаж след като бъде боядисана според изискванията на здравното министерство. Тя ще дежури в София. Оказва се, че за момента нито едно от трите болнични вертолетни летища в столицата не е лицензирано.

Изграждането на вертолетно летище на покрива на болница „Света Екатерина“ е започнало преди 20-тина години. До дни е на път да получи разрешение за ползване.

В процес на лицензиране са и хеликоптерните площадки в болниците „Лозенец“ и „Света Анна“ в София и „Свети Георги“ в Пловдив. В страната въздушни линейки могат да кацат във болниците във Варна и Панагюрище. Държавата предвижда да изгради вертолетни летища в държавни болници в още 15 области. Кюстендил не е сред тях.

„Има доста условия, които трябва да се спазват по отношение на терена. Болницата не разполага очевидно с такива подходящи терени“, заяви д-р Алескандър Величков, директор на МБАЛ д-р „Никола Василев“.

„Дворът на болницата е изключително голям, има сгради, които не се ползват от много години, има свободна дворна част и смятам, че е напълно вероятно там да се случи това“, каза Огнян Атанасов – кмет на Община Кюстендил.

А докато се уточни възможно ли е да се изгради вертолетно летище в болницата в Кюстендил е сигурно, че при необходимост от въздушна линейка, може да кацне на площадката на „Гранична полиция“, която е на около 2 километра от града.

„Дори и в момента да има хеликоптер – той може да кацне в Кюстендил на тази площадка с тяхното разрешение, което съм получил“, уточни д-р Александър Величков.

Пътят от болницата до площадката на „Гранична полиция“ е около 10 минути. В началото на месеца от здравното министерство съобщиха, че в Силистра медицински хеликоптер може да кацне на стадиона до болницата и за това не се предвижда изграждане на площадка.

„По-удобно от това място не мисля, че ще намерим – болницата я виждате къде е на 20 метра оттук и поради този факт не са направили такива постъпки нито болницата, нито министерството“, каза Александър Сабанов – кмет на община Силистра.

Днес от Здравното министерство изпратиха списъка с лечебните заведения, в които се предвижда да бъдат изградени хеликоптерни площадки, сред тях се оказа и болницата в Силистра. С постановление на правителството от 15 декември за изграждане на хеликоптерни площадки по бюджета на Здравното министерство са отпуснати допълнително над 2. 5 млн лева. Държавата ще финансира и ремонтът на летище „Бършен“ край Сливен, което до края на годината трябва да се преобразува във временна оперативна база за въздушни линейки.

„Мисля, че максимум до година и половина ще бъдат изградени и шестте оперативни бази в България, но както казвам ние правим всичко възможно този период да бъде открит, там където е възможно от временни оперативни бази“, Георги Гвоздейков – министър на транспорта и съобщенията.

До края на годината се очаква България да разполага с общо 3 хеликоптера за спешна помощ. Те ще дежурят във временните бази в София, Долна Митрополия и Сливен.

Източник: bntnews.bg