Мнозинството от българите – 65% – смята, че бойкотите на големите хранителни вериги не се отразяват върху цените на храните. Това сочат данните от проучване на „Галъп интернешънъл“, направено за предаването „Референдум“. 27% заявяват, че виждат ефект от недоволството.
Държавата трябва да се намесва в регулацията на цените на храните, отговарят 84% от участниците в анкетата. Едва 14% са на мнение, че трябва да се стимулира свободният пазар на храните.

Попитани за това какви стоки пазаруват в хранителни магазини, 62% отговарят, че предпочитат повече български стоки. Близо 30% купуват български и чужди стоки поравно, а едва 6% предпочитат вносните стоки. Два процента от запитаните са отговорили, че не пазаруват.

Защо растат цените на храните? Да се намеси ли държавата и как? Какво сочи опитът на съседни страни? От производителите до големите магазини – какво става по веригата? Дискусията в студиото е с Андрей Велчев – председател на Сдружение „За достъпна и качествена храна“, Саввас Карафилидис – председател на Българо-гръцката търговско-промишлена камара, Николай Вълканов – изп. директор на Сдружение за модерна търговия, Пламен Абровски – адвокат по земеделско право, доц. Щерьо Ножаров – икономически съветник в БСК, Мариана Милтенова – председател на Националния съюз на градинарите в България.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News
Източник: bntnews.bg