“Хъб” за магистрати от закрития Специализиран наказателен съд се е сформирал през последните 1-2 години в апарт хотел Алюр в Приморско. Мястото за отдих е съсобственост на Николай Филипов, по-популярен като ”Ники Митничаря” или “Пъдпъдъка” и на майката на съдебния лобист Красимир Георгиев – Красьо Черния. Същият Николай Филипов се оказа замесен и в международен скандал за контрабанда на руско гориво, а връзките му с Мартин Божанов – Нотариуса се наблюдават внимателно в САЩ.
Бивш шеф на ДЕА за Еврото, Нотариуса и санкциите
По време на посещението си у нас бившият губернатор на Арканзас Аса Хътчинсън, който между другото е и бивш началник на агенцията за борба с наркотиците DEA (Drug Enforcement Administration), по времето на президента Джордж Буш, дипломатично разкритикува върховенството на правото у нас. В интервю за в. 24 часа Хътчинсън декларира, че в САЩ има информация за случаите на корупция в съдебната система с участието на Петьо Петров – Еврото и Мартин Божанов – Нотариуса. Хътчинсън изтъкна още, че избягването на санкции срещу Русия и други държави-спонсори на тероризъм е престъпна дейност и се осъществява от престъпници. Американецът подчертава, че последните два списъка със санкции, наложени от САЩ, са свързани с прането на пари заради т.нар. сенчест флот на Русия.
“И бяха санкционирани хора, кораби и фирми, замесени в контрабанда на руско гориво. За България имаме информация, че е извършвана контрабанда на руско гориво през “Пристанище Европа” в Бургас.”
Пристанището на Пъдпъдъка
Николай Филипов от години се афишира, като собственик на пристанището. Във връзка с контрабандата на “Порт Европа” тече разследване, започнало през 2024 г. Филипов публично е декларирал, че възприема това разследване, като лична атака. Пред “Media Mall” Пъдпъдъка твърди:
“Няма никаква контрабанда на горива. Всичко е инсценирано от един компрометиран полицейски служител, който ми дължи доста пари, за това че му построих къща в един от бургаските квартали.”
Преди месеци BIRD публикува снимков материал, както и изявленията на бившия съдружник на Филипов – Валентин Каравълчев, който свидетелства, че контрабанда на “Порт Европа” е имало и то в сериозни размери. Тя е била реализирана по волята на Филипов. Очевидно Аса Хътчинсън също има информация, че на частното пристанище е текла контрабанда на горива с произход от Русия, страна която е санкционирана заради нахлуването си в Украйна и пълномащабната война, която предизвика там.
Ден след интервюто на бивш директор на DEA, вестник 24 ч. публикува и отговор от страна на Филипов. Той твърди, че на “Порт Европа” никога по никакъв начин и под никаква форма не се е осъществявала контрабанда на горива с негово знание. Филипов твърди, че бившия му партньор Валентин Каравълчев, по чийто сигнал е реализирана акция от 2024 г. на порта и Любомир Парашкевов, са единствените, които като физически лица са се занимавали с продажба не горива и са имали достъп до пристанището. От друга страна обаче Филипов е уверен, че там не е имало контрабанда.
“През май 2024 г. бе реализирана полицейска проверка от страна на Криминална полиция – Бургас, на територията на пристанище “Европа”. Тя не установи нито един литър контрабанда на гориво или на други вещества.”
Филипов явно показва, че не респектиран от бившия директор на DEA.
“Твърденията на американския гражданин Хътчисън, представен като държавен служител, допълнително нагнетяват напрежението от разпространяването на подобни лъжи.”
Укритите цистерни
Изявленията на Филипов пред вестник “24 часа” се разминават с фактите по досъдебното производство. При проведената на 16 май 2024 г. полицейска акция на пристанище Европа са открити и иззети над 40 000 л. дизелово гориво. Задържана е и автоцистерна в момент на товарене с контрабандно гориво, от стационарни цистерни. Те са общо седем на брой и са били укрити като са били вкопани в земята. Всяка от тях е с вместимост по 50 000 л. или общо 350 000 л. Била е изградена инсталация за разтоварване, съхранение и товарене на контрабандно внесеното гориво.

На същата дата са задържани 16 лица – служители на “Порт Европа” и на фирми свързвани с Филипов. Осем от тях са разпитани пред съдия в качеството им на свидетели. Показанията на всички тях изцяло кореспондират с работната хипотеза, че откритото на място гориво е контрабандно и на пристанището е изградената схема за нелегален внос на горива.
Всъщност от думите на бившият губернатор Аса Хътчинсън става ясно, че Николай Филипов има основание да се чувства още по-оценен в международен план. Емисарят не само споменава пристанище „Европа“, като точка за контрабанда на руско гориво. Бившият директор на DEA изрично подчертава и проблемите с корупция в съдебната система с участието на Петьо Петров – Еврото и Мартин Божанов – Нотариуса. А последният приживе е съдружник на Филипов.
Преди около половин година пред BIRD дъщерята на Нотариуса Мария Божанова разказа, че има конфликт с “Пъдпъдъка”, защото той се опитвал да присвои делът на покойния й баща – Мартин Божанов от съвместния им бизнес. От своя страна Валентин Каравълчев излага факти, които пораждат подозрения за съпричастност на Филипов към разстрела на Божанов. Очевидно и мотив не липсва. Оказва се обаче, че „Нотариуса“ далеч не е единственият „лобист“ в съдебната власт, с когото Николай Филипов е свързан.
Ортак с Красьо Черния
Магистрати от закрития Специализиран наказателен съд, а сега съдии в АССГ са си сформирали в апарт хотел Алюр в Приморско своеобразен „хъб“. Шикозният почивен дом е собственост на Николай Филипов, който държи 80% от него. 20% в хотела са собственост на Любка Дакова Йосифова. Тя е майка на Красимир Георгиев – Красьо Черния, който беше сочен за най-влиятелния лобист в съдебната власт преди 15-20 години. Контактите с него сложиха точка в кариерното развитие на много магистрати. За други като Добромир Андреев – председател на Административен съд София – град разговорите с Красьо Черния се оказаха незначителна, маловажна подробност, която не спря издигането им на ръководни постове. Така или иначе свързаността на “Пъдпъдъка” с майката на Красьо – Черния е документално доказана.
Всъщност само с безразсъдна храброст може да се обясни решението на магистрат или служител на правоохранителните органи да придобият имот или имоти от юридическо лице, в което си партнират майката на Красьо – Черния и съдружник на Мартин Божанов – Нотариуса.
Казусът на Стефан Цветков Пашов е именно такъв. На 15 юли 2022 г. той придобива апартамент от местно лице, което е обезщетено с апартамент от “Алюр“, а впоследствие и гараж от самата фирма. Сделката е доста изгодна, защото Пашов плаща само 100 хиляди лв. за 66 кв.м.
Стефан Цветков Пашов трудно може да бъде приет за „случаен клиент“. Дълго време той е главен разследващ полицай в ГДБОП, а в момента е оперативен работник по линия на икономическата престъпност в ГДНП. Припомняме, че през годините Мартин Божанов има водещи офицери и в двете дирекции на МВР.
Стефан Пашов е съпруг на съдия Мариета Христова Райкова-Пашова. Тя е бивш председател на Специализирания наказателен съд, а понастоящем е съдия в Административен съд – София град. Мартин Божанов преживе е сочен за много влиятелен в средите на специализираното правосъдие.
През ноември миналата година имоти в Приморско придобива и юридическото лице 32 март. Компанията е собственост на Владимир Цветков Пашов, който е брат на Стефан Цветков Пашов. Очевидно Стефан Пашов и Мариета Райкова-Пашова са останали много доволни от придобитото жилище и са довели своя роднина да инвестира в апарт хотела на “Пъдпъдъка”. Друго обяснение просто не би могло да има. Но за разлика от брат си, фирмата на Владимир плаща 178 хиляди лв. за 48 кв. м. или двойно по-скъпо.
Публикация на Фрог нюз от 2021 г. разказва, че Стефан Цветков Пашов е много близък с адвоката Емил Писков. Последният беше осветен от АКФ като част от групата на Мартин Божанов – Нотариуса. Писков е човека в записите от разследването на АКФ, който казва “Говорим си с Господ” и иска 100 хиляди евро от Ивайла Бакалова за да излезе на свобода арестуваният Веселин Денков. През 2024 г. BIRD разкри и имотна сделка между Божанов и Писков. Преди да се впише като адвокат последният е работил в ГДБОП и ДАНС. Именно в ГДБОП Стефан Пашов е бил началник на Писков. Адвокатът живее с Маргарита Немска, която е бивш заместник административен ръководител на СГП и настоящ съдия в АССГ. Източници на Фрог нюз твърдят, че семействата на Емил Писков и Стефан Пашов са много близки. Към този кръг изданието причислява и Виржиния Петрова – съдия по мегаделото КТБ, която също намери „тих пристан“ в АССГ.
През 2024 г. “Алюр Апарт“ успява да продаде имот на още един магистрат – Николай Димитров Димитров.
Димитров отново е съдия от АССГ с бекграунд на съдия от „Спеца“ и на обвинител от Специализираната прокуратура. Преди това работи в СРП и в районната прокуратура в Сливен. Впечатление прави, че и неговата сделка е изповядана в деня, в който имотите си придобива и фирмата “32 март”, която е собственост на Владимир Цветков Пашов. Цената, която заплаща Димитров за 60 кв.м. апартамент и 12 кв.м. гараж е 229 000 лв и също е в контраст с евтината сделка на Пашов. Много възможно е отново семейство Пашови да са препоръчали на Николай Димитров Димитров хотела на “Пъдпъдъка”. Ако това е така, те биха били по-успешни като брокери на недвижими имоти, а не като служители в правоохранителната и правораздавателната системи.
Водеща снимка: Николай Филипов – Ники Митничаря/Пъдпъдъка (горе вляво) и хотел Алюр в Приморско (вдясно, снимка Google Street View). Колаж: BIRD.BG
Bird.bg