О громен „потенциално опасен астероид“, широк колкото Емпайър Стейт Билдинг, ще премине покрай Земята в петък, съобщи Newsweek.
Този астероид, наречен 2008 OS7, е с диаметър между 210 и 479 метра според данни на Центъра за изследване на обекти, близки до Земята (CNEOS) на НАСА. Айфеловата кула е висока около 299 метра, а Емпайър Стейт Билдинг – 381 метра.
⚠️ AN ASTEROID IS HEADED OUR WAY!
But don’t worry! The massive space rock named “2008 OS7” will miss us by about 2.7 million miles.
Source: NASA pic.twitter.com/VdtjNkA7t0
— Sky Fire News! (@SkyFireNews) February 1, 2024
Този астероид ще премине покрай Земята на разстояние около 0,01908 астрономически единици, или около 2,8 млн. км. За справка, Луната обикаля на разстояние над 286 хил. км, докато нашата планетарна съседка Венера е на над 61 млн. км в най-близката си точка.
Астероидът 2008 OS7 ще направи най-близкото си прелитане в следобедните часове на 2 февруари и ще премине покрай Земята със скорост от около 18,2 км/ч. За сравнение, скоростта на куршума може да бъде между 965 и 3219 км/ч.
On 2 Feb. 2024, the potentially hazardous asteroid 2008 OS7 will have a close and obviously safe encounter with the Earth. It will come as close as 2.8 million of km, about 7.4 times the average distance of the Moon. We observed it on its way to us pic.twitter.com/yk3fx9uHeT
— Virtual Telescope (@VirtualTelescop) January 31, 2024
Астероидите са скални късове, останали от формирането на Слънчевата система, повечето от които се намират в Астероидния пояс между Марс и Юпитер. Повечето от тези астероиди са сравнително малки, но някои са огромни – най-големият се нарича Церера и е с диаметър около 965 км. От време на време гравитацията на Юпитер или сблъсъци изхвърлят някой от тези астероиди във вътрешната част на Слънчевата система, изпращайки ги покрай Земята.
Астероидът 2008 OS7 е класифициран едновременно като „обект, близък до Земята“ (ОБЗ) и като „потенциално опасен астероид“ (ПОА) поради размерите си и това, че ще се доближи до Земята. ОБЗ се определят като намиращи се на по-малко от 48,3 млн. км от Земята, като 31 000 обекта от Слънчевата система попадат в тази категория. ПОА, от друга страна, са по-близо от 7,5 милн. км и също така са по-големи от 140 м в диаметър. НАСА следи около 2350 ПОА.
„Потенциално опасен астероид“ е такъв, чиято орбита пресича орбитата на Земята около Слънцето на по-малко от 0,05 астрономически единици (1 AU е разстоянието до Слънцето), което е малко над 7,2 млн. км. Също така трябва да има абсолютна яркост 22,0 или по-малко (по-ниските стойности на магнитуда са по-ярки = по-големи обекти), т.е. астероид (или комета), който би причинил значителни регионални щети, ако се удари в Земята“, казва Мартин Барстоу, професор по астрофизика и космически науки в Университета в Лестър, Великобритания, пред Newsweek.
„Не всички ПОА са потенциално опасни, но всички опасни обекти са ПОА“, уточнява той.
Земята обаче ще остане в безопасност от 2008 OS7, тъй като той няма да се доближи до сблъсък с нашия роден свят.
„2008 OS7, много малък астероид, чиято орбита се пресича с тази на Земята, е класифициран като „Потенциално опасен астероид ПОА“, казва Минджае Ким, научен сътрудник в Университета на Уоруик, в изявление, изпратено до Newsweek.
„Не е необходимо да се притесняваме твърде много за това, тъй като този астероид няма да навлезе в земната атмосфера, но все пак ще се приближи близо до Земята. В нашата Слънчева система има повече от милиони астероиди, от които ~2 350 астероида са класифицирани като ПОА. Следващото значимо приближаване до Земята от ПОА ще бъде 99942 Апофис на 14 април 2029 г.„, добавя той.
За тези, които следят небето, 2008 OS7 ще бъде разочароващо труден за забелязване.
„Този астероид завършва една обиколка около Слънцето на всеки 962 дни (2,63 години). Един от най-интригуващите аспекти на 2008 OS7 е неговият приблизителен диаметър, който се определя въз основа на неговата яркост и отразяващи свойства и варира от 0,221 до 0,494 километра“, казва Ким.
„Това го поставя в категорията на малък до средно голям астероид, приблизително равен на размера на футболно игрище. За съжаление, астероидите обикновено са твърде слаби, за да бъдат открити от сегашните техники и проучвания, така че е много трудно да се видят с невъоръжено око. Единствените астероиди, които изобщо се виждат с невъоръжено око досега, са Палас и Веста, с диаметър около 500 км„, добавя той.
Източник: vesti.bg