Пет теории за имплозията на подводницата "Титан"

0

П одводницата, превозваща петима души до останките на „Титаник“, внезапно се взривява, но защо се случва тази трагедия?

Докато се изсипват почести за петимата членове на екипажа, загинали при инцидента, остават без отговор въпросите какво е причинило имплозията на „Титан“.

Въпреки че разследването на трагичните обстоятелства все още продължава, множество морски експерти се изказаха, за да предложат своите виждания и обяснения.

Ето пет от теориите за причините за трагедията, довела до катастрофалната имплозия.

Повреда на люка, уплътнен със 17 болта

Бившият капитан на подводница от Кралските военноморски сили Райън Рамзи коментира възможните причини за имплозията на подводницата „Титан“ по време на спускането ѝ към останките на „Титаник“.

Той заяви, че имплозията на подводницата „Титан“ може да е била причинена от повреда на люка, обезопасен със 17 болта, което е довело до срутване на корпуса под огромното налягане на тази дълбочина.

Той заяви: „Люкът със 17-те болта, които са използвали за уплътняване, [може да е] претърпял повреда, което след това е довело до срутване на корпуса под налягане, защото има огромно налягане, дори на половината дълбочина.“

Корпусът под налягане е имал дефект

Друго възможно обяснение според г-н Рамзи е, че самият корпус под налягане е имал предварително съществуващ дефект, който след това се е счупил под въздействието на налягането, което е довело до имплозията.

Г-н Рамзи заяви: „Самият корпус под налягане [може да] е имал дефект, когато са плавали, и той се е счупил от налягането и е довел до същия резултат.“

Той обаче добави, че „единственият положителен резултат от това“ е, че имплозията е настъпила мигновено, което предполага, че членовете на екипажа не са били наясно с надвисналата опасност.

Вероятно причинена от „нестабилност“

Председателят на базирания в САЩ Комитет за пилотирани подводни апарати Уилям Конен заяви, че имплозията на подводницата „Титан“ вероятно е причинена от „нестабилност“.

В интервю за предаването „Днес“ на Радио 4 на Би Би Си г-н Конен заяви: „Очевидно нещо е нарушило корпуса под налягане.

„Ако някога сте държали балон и той просто се спука, ако просто го държите леко… нещо се е случило. Имплозията е просто обратна експлозия, така че той се е взривил навътре“.

Гилермо Сонлейн, съосновател на OceanGate Expeditions, изрази подобни опасения, когато го попитаха за потенциалната причина за имплозията.

Той каза: „Всеки, който работи на такава дълбочина в океана, независимо дали става въпрос за подводници с човешки екипаж или роботизирани подводници, знае рисковете от работа под такова налягане и че във всеки един момент, при всяка мисия, с всеки кораб, съществува риск от подобен вид имплозия.“

OceanGate отказва да се подчини на външни разпоредби

Преди това членовете на комисията за пилотирани подводни превозни средства към Обществото за морска техника изразиха загриженост относно дейността на OceanGate.

В писмо комитетът изрази „единодушно безпокойство“ относно разработването на Titan, като заяви, че то не е преминало през стандартна оценка на риска от Det Norske Veritas (DNV), международен морски класификационен орган.

Комитетът подчерта значението на валидирането от трета страна, за да се гарантира безопасността на пътниците в подводните апарати.

Въпреки това OceanGate защити решението си, като заяви, че целта му е да се стреми към иновативен дизайн и експлоатация извън установената система.

Тъй като „Титан“ работи в международни води, той не подлежи на регулиране от нито една държава, включително и на закон на САЩ, който изисква пътническите подводни апарати да бъдат регистрирани от бреговата охрана.

Тази липса на регулация повдигна въпроси относно безопасността и отчетността на OceanGate.

Титан не е бил само изследователски кораб; той е бил проектиран като търговско превозно средство, което да улесни печелившите експедиции на „Титаник“ за OceanGate.

Това поражда допълнителни опасения относно естеството на приключенската индустрия, етиката на обслужването на богати туристи и последиците от провеждането на експедиции до известен подводен масов гроб.

Материалът на корпуса не е бил подходящ

Друг експерт, майсторът на дълбоководни спасителни операции и бивш морски пехотинец Робърт Местър, заяви, че е отказал пътуване с предшественика на „Титан“ в „Оушънгейт“ – „Антиподи“.

Г-н Местер, който е опитен професионалист в областта на дълбоководното спасяване и притежава познания за работа в сложна подводна среда, заяви, че смята използваното оборудване и материали за неподходящи за дълбочините, които ще достигнат.

Той заяви пред Daily Beast: „Те са използвали готов хардуер от Radio Shack, за да работят вътре, а честно казано, става дума за среда, която изисква надеждно оборудване, което има сертификати и квалификации, установени от различни агенции за подводни апарати с екипаж.

„Нито едно от оборудванията, които видях вътре в подводницата, не отговаряше на това [ниво], така че просто предпочетох да не отида.“

Г-н Местер смята, че имплозията на подводницата „Титан“ е настъпила въз основа на неговото разбиране за процедурите за работа на подводницата и екстремните условия, пред които е била изправена.

Той обяснява, че на дълбочина от 4000 до 5000 фута налягането е огромно и възлиза приблизително на тон и половина на квадратен инч.

Според неговите познания дори малка повреда в конструкцията на подводницата или в напорната камера при такова високо налягане може да доведе до имплозия.

Той продължи: „Честно казано, намерих нещо друго, за да отделя това време, вместо да предприемам пътуването“.

По темата

Източник: vesti.bg