Т иранозавър рекс и сродниците му почти сигурно са имали устни, установиха американски и канадски палеонтолози, които оспорват представата, че големите им зъби са били оголени, предаде Ройтерс.
Специалисти от университета в Обърн откриха три вида доказателства за твърдението си: анатомията на черепа и челюстта на тероподите – групата на всички месоядни динозаври, износването на зъбите им и съотношението между размера на зъбите и черепа, които насочват към съществуването на структури, наподобяващи устни.
„Нашето изследване предполага, че тероподните динозаври не са имали оголени зъби, когато устата е затворена“, казва палеонтологът Томас Кълън от университета в Обърн, водещ автор на изследването, публикувано в сп. „Сайънс“.
Whether carnivorous dinosaurs had lips has long been the stuff of paleo-debate. A new study finds evidence that flesh covered the predators’ teeth https://t.co/uB2FMaNidn
— National Geographic (@NatGeo) March 30, 2023
„Устните на динозаврите са се различавали от устните на бозайниците по това, че са покривали зъбите, но не са се движели самостоятелно – не са можели да ги свиват при ръмжене или да правят някакви движения, които свързваме с устните при хора или други бозайници. Устните на динозаврите са били по-сходни с тези на много гущери или земноводни, дори и да ги свързваме с бозайници като нас“, казва Кълън.
Те са били люспести и по-правилно е да се наричат „лабиални люспи“.
В научни и популярни изображения на Тиранозавър рекс и други месоядни динозаври те често са с оголени зъби като на крокодилите. В действителност зъбите им вероятно са били покрити от меки лицеви тъкани като при повечето сухоземни влечуги, включително и комодските варани.
Устните на динозаврите предлагат няколко предимства – предпазвали са устната кухина, така че жлезите, езикът и сетивните органи в нея са били защитени. Това е нормалното биологично условие за сухоземните животни, докато живите крокодили се отклоняват от модела, защото са предимно водни или земноводни.
A newly published scientific paper proposes that theropod dinosaurs like T. rex had lips. Our blog looks at the research: https://t.co/TsunwaGlJN do we have to change the way dinosaur models are made@ @Everything_Dino #EverythingDinosaur #theropods #FossilFriday pic.twitter.com/2x19CWfd98
— Everything Dinosaur (@Everything_Dino) March 31, 2023
Изследване на връзката между размера на зъбите и размера на черепа оборва идеята, че зъбите на едрите тероподи са били твърде големи, за да бъдат покрити с устни. Проучването идентифицира големи видове гущери с устни, чиито зъби пропорционално са по-големи спрямо размера на черепа, отколкото на Т. рекс.
При крокодилите зъбите са с асиметрично износване отвън, каквото не е открито при тероподите.
И накрая, изследване на черепи на тероподи откри доказателства за малки вдлъбнатини по протежение на горните челюсти, които са съдържали нерви и кръвоносни съдове за захранване на устни и венци.
Our #Tyrannosaurus has been tight-lipped about this!
A new study suggests that rather than having external teeth, meat-eating #dinosaurs may have had #lips!🦖
Discover the impact this could have had this #FossilFriday 👇https://t.co/qtkFgXhpa4
— Natural History Museum (@NHM_London) March 31, 2023
„Имаме много по-реалистична интерпретация на лицевите характеристики на тероподите, важни за разбирането на биологията им“, каза Робърт Рейс от университета на Торонто, който е съавтор на изследването.
Източник: vesti.bg