С итуацията в населеното предимно със сърби Северно Косово се изостри в края на месец май. Косовската полиция използва средства за борба с безредиците, за да разпръсне група сърби, които се опитаха да попречат на албанските кметове, встъпили в длъжност предишния ден, да влязат в сградите на местната власт.
Вучич се обърна за помощ към Ердоган, какво поиска?
Откъде започва конфликтът за Косово?
През 1945 г. Косово е обявено за автономна република в рамките на Сърбия, част от Социалистическа федеративна република Югославия.
През 1974 г. областта получава широки правомощия, с изключение на правото да се отдели от Югославия. В началото на 80-те години на ХХ век албанското население на Косово достига 77% (от общо 1,5 млн. души). През 1981 г. се провеждат първите големи националистически въстания на косовските албанци, които настояват провинцията да стане република в рамките на Югославия, и се засилва емиграцията на неалбанското население.
Макрон: Властите в Косово носят отговорност за размириците
През 1989 г. сръбският президент Слободан Милошевич провежда конституционна реформа, с която провинцията е лишена от елементи на държавност.
В отговор косовските албанци създават паралелни властови структури и обявяват, че не признават сръбското ръководство.
През септември 1991 г. те организират референдум за независимост на Косово (на територията на Автономна провинция Косово и Метохия). Около 99% от гласувалите (при 87 % избирателна активност) подкрепят независимостта, но вотът е бойкотиран от сърбите, живеещи в Косово.
САЩ смъмриха Косово: Къщата ви гори, гасете
На 22 септември 1991 г. Косово обявява независимост, но по това време само Албания я признава. През 1996 г. албанците създават паравоенна организация – Армия за освобождение на Косово, за да се борят за независимост. През 1998 г. конфликтът прераства във въоръжени сблъсъци и в провинцията избухва гражданска война между косовските албанци и сърбите.
Западните държави обвиняват сърбите в геноцид срещу албанското население. През март и юни 1999 г. членовете на НАТО провеждат военната операция „Съюзнически сили срещу Югославия“. Въздушни удари са нанесени в цялата страна, включително в Белград и други големи градове. В резултат на операцията югославските войски се изтеглят от Косово, а сръбското население бяга – над 200 000 сърби напускат територията.
През юни 1999 г. в Косово са създадени международни граждански сили на ООН и международни сили за сигурност на НАТО (КФОР). От този момент нататък провинцията се управлява от Временната администрация на ООН.
Нова окупация на общини в Северно Косово, изгориха сръбското знаме
На 17 февруари 2008 г. косовският парламент обявява независимостта на провинцията от Сърбия (Косово обхваща 10 900 кв. км – около 12% от територията на Сърбия). През април 2008 г. е приета конституция. Сърбия смята, че признаването на независимостта на сръбската провинция противоречи на международното право, включително на Резолюция 1244 на Съвета за сигурност от 1999 г., в която се посочва, че териториалната цялост на Сърбия трябва да бъде запазена.
Според сръбската конституция Косово е част от Сърбия като Автономна провинция Косово и Метохия. Според конституцията на Косово тя се нарича „Република Косово“. Днес тя е призната от повече от 90 от 193-те държави членки на Организацията на обединените нации.
Сред държавите, които не признават независимостта на Косово, са Русия, Китай, Индия и пет държави-членки на ЕС – Испания, Кипър, Румъния, Словакия и Гърция.
Източник: vesti.bg