
А рхеолози откриха най-голямата и най-старата мрежа от предиспански градове в тропическите гори на Амазония, разкривайки 2500-годишна изгубена цивилизация на земеделци, предаде АФП.
Огромната мрежа от градове, която обхваща повече от 1 000 кв. км, дълго време е била скрит от джунглата в долината Упано в подножието на планинската верига на Андите в Източен Еквадор.
Ръководеният от французи екип от изследователи обаче е използвал технология за лазерно картографиране, както и археологически разкопки, за да разкрие 20 селища – включително пет големи града, свързани с пътища.
Учени достигнаха до най-голямото дърво в Амазония
Забележително е, че всички градове са пресечени от големи, прави улици – „точно като в Ню Йорк“, добавя той.
Някои градове имат голяма централна алея, където се събирали хората от околните села, обяснява Ростен, сравнявайки тези улици с тези на древния град Теотиуакан в днешно Мексико.
Той предполага, че хиляди души може да са присъствали на такива церемониални събития, въпреки че в момента се извършва допълнителен анализ, за да се прецени колко е наброявало населението на региона.
Някои от могилите са високи до 10 метра, което предполага, че те не са били жилища, а общи помещения за ритуали или фестивали.
Малките полета показват, че аграрното общество „се е възползвало и от най-малкото празно пространство“, разказва Ростен.
Какво се е случило с неизвестния досега народ Упано не е известно.
Смята се, че строителството на първите могили е започнало между 500 г. пр.н.е. и 300-600 г. от н.е., по времето на Римската империя в Европа.
Източник: vesti.bg