Осакатените младежи на Иран: Грозната истина за протестите

2

М ладежите, загубили зрението си заради участие в протестите в Иран са толкова много, а историите им са повече от тъжни. BBC събира съдбите на Елахе, Газал и Мохамад, за да ни покаже другото лице на протестите – осакатяващото, но носещо надежда. 

Елахе Тавоколян е простреляна от иранските сили за сигурност по време на протести в североизточен град близо до Машхад през септември. Докторантката губи зрението на дясното си око.

​Но едва три месеца по-късно тя се чувства достатъчно смела, за да сподели видеото с изпитанието си в социалните мрежи.

„Вие се прицелихте в очите ми, но сърцето ми все още бие“, пише тя в публикацията. „Благодаря ви, че отнехте зрението от окото ми, което отвори очите на толкова много хора.

„Светлината в сърцето ми и надеждата за предстоящи добри дни ще ме карат да се усмихвам. Но сърцето ти и сърцето на твоя командир стават все по-тъмни с всеки изминал ден. Скоро аз ще се сдобия със стъклено око, а ти ще получиш медал“.

Елахе наскоро напусна Иран и претърпя тежка операция в Италия за отстраняване на куршум, заседнал в главата ѝ. Тя публикува видеоклип, на който се вижда на болничното легло, с думите: „Ще живея, за да разказвам за това“.

След процедурата тя заяви пред BBC Persian, че планира в бъдеще да „покаже куршума в международен съд“.

Десетки хиляди хора взеха участие в протестите срещу иранското духовенство след смъртта през септември на младата кюрдка Махса Амини в полицейския арест, за която се твърди, че не е носела „правилно“ забрадката си.

Персийските социални медии са пълни с млади хора, които твърдят, че са били простреляни в окото от силите за сигурност
Последваха полицейски репресии, при които бяха арестувани близо 20 000 души, а 500 бяха убити, според Информационната агенция на активистите за човешки права (HRANA).

Младите хора, които са ослепели, казват, че са били избрани.

Но командирът на иранската полиция за борба с безредиците, бригаден генерал Хасан Карами, наскоро отхвърли подобни твърдения в иранските медии.

Той заяви, че е „пропаганда“ да се обвиняват силите му, че „умишлено“ стрелят в лицето на протестиращите.

Един от тях е студентът по право Газал Ранкеш. Тя беше застреляна в южния град Бандар Абас през ноември.

21-годишната жена беше първата, която открито публикува в социалните медии информация за раняването си, за да повиши осведомеността.

Във видеоклипа, който тя сподели от болничното си легло, от дясното ѝ око се стича кръв, но тя все още прави знака на победата с пръстите си.

Този видеоклип се разпространи скорострелно, показвайки на иранците в страната и в чужбина как младите хора стават обект на посегателство от страна на властите.

„Защо се усмихвахте, когато ме застреляхте?“ Газал написа към видеото си.

По-късно тя го изтри, за да защити медицинския персонал, чиито гласове можеха да се чуят.

Младите мъже и жени с подобни наранявания разбраха, че не са сами и могат да намерят онлайн общност, която да им помогне да преодолеят травмата си.

„Звукът на очите е по-силен от всеки писък“, гласи личното изявление на Газал на персийски език в Instagram.

Наскоро тя публикува нови свои снимки. Те биха могли да бъдат сбъркани с модна фотосесия, докато не се вгледате малко по-внимателно.

„Болката е непоносима, но ще свикна с нея“, пише тя. „Ще живея живота си, защото историята ми е незавършена. Нашата победа все още не е дошла, но е близо“.

На Газал е поставена очна протеза и тя пише за борбата си да я приеме. Казва, че е свикнала с раната на лицето си и дори се гордее с нея, а преминаването през пластичната операция е било мъчително.

Но тя има дух на борец. „Ще гледам свободата с едно око“, пише тя.

Страхът от арест в болницата е бил толкова голям, че някои протестиращи са се страхували изобщо да потърсят медицинска помощ.

New York Times установи, че 500 души с подобни наранявания са потърсили помощ в три болници в Техеран между септември и ноември миналата година.

Мохамад Фарзи, 32-годишен уличен артист, живеещ в Техеран, е прострелян през септември. В окото му се забиха сачми от пушка.

„Не съжалявам за това“, казва той. „Горд съм, че пожертвах окото си за свободата на хората.“

Въпреки рисковете той отива в болница и окото му може да бъде спасено. Но парите му са свършили и е бил принуден да спре лечението преди третата операция.

„Основният проблем е подкрепата – финансова, психологическа и медицинска“, казва Мохамед.

Смята се, че е похарчил повече от 2 500 долара (2 000 паунда) за болнични такси.

Д-р Мохамед Джафар Гаемпана е един от близо 400-те офталмолози или очни лекари, които са подписали официално писмо, в което призовават властите да окажат по-голяма подкрепа на пострадалите.

Той казва, че ослепените протестиращи ще бъдат белязани завинаги в обществото.

„До края на живота си този млад човек ще бъде живото доказателство за репресиите в Иран“, казва той във видеоклип, който също стана популярен.

Мохамед е твърдо решен подкрепата, която получава онлайн, да премине в приятелства в реалния живот. Заедно с ранената жена Косар Ефтехари той пропътува близо 900 км (560 мили), за да види Елахе в болницата преди тежка операция.

„Това е единственото нещо, което можем да направим“, казва той. „Познаваме болката, страданието и трябва да бъдем един за друг.“

„Надеждата разцъфтява от раната ми“, споделя Елахе.

По темата

Източник: vesti.bg