Опасен експеримент: Астронавти запалиха огън на космическа станция 

0

К итайските астронавти от Шенджоу 16 проведоха впечатляващ експеримент в космоса, включващ открит пламък на борда на космическата станция Тянгун.

Астронавтите Джу Янчжу и Гуи Хайчао запалиха свещ по време на лекция, предавана на живо от китайската космическа станция Тянгун на 21 септември, за да демонстрират как пламъците горят в микрогравитация. Поразително е, че пламъците изглеждат почти сферични, а не във формата на сълза, както на Земята.

Запалените свещи на Земята произвеждат пламъци, оформени чрез конвекция, задвижвана от плаваемост, като горещият въздух се издига, а студеният се спуска. Това конвекционално горене обаче е слабо в микрогравитационната среда на ниска земна орбита. Това означава, че пламъците се разпространяват във всички посоки, което е причината да се получават сферични огнени топки.

Лекцията, предавана на живо, беше четвъртата от така наречена поредица „класна стая Тянгун“, организирана на китайската космическа станция. Астронавтите общуваха със студенти от пет класни стаи в Китай, демонстрирайки редица явления резултат от микрогравитацията. Както при предишните класни стаи, астронавтите показаха, че много физически процеси протичат по различен начин, отколкото на Земята.

Експериментът със свещ обаче – в който Джу драсва клечка кибрит, за да произведе открит пламък, за да запали свещта – вероятно ще бъде посрещнат с изненада от участниците в Международната космическа станция, които имат строги правила по отношение на запалимите материали и откритите пламъци.

Строгите мерки за противопожарна безопасност на борда на МКС са отчасти, заради пожара на руската космическа станция „Мир“ през 1997 г.

Горенето в микрогравитация е обект на многобройни експерименти на МКС, но обикновено се използва специално проектирана горивна интегрирана стойка, която поддържа огъня изолиран и ограничен.

Тянгун също има своя стелаж за експерименти с горене (CER) за сериозни изследвания в тази област.

По темата

Източник: vesti.bg