От март унгарското правителство ще задължи големите търговци на храни на дребно да поставят предупреждения върху продукти, които се продават с намален обем и тегло.
Мярката с продължителност два месеца е насочена срещу така наречената „шринкфлация“- намаляване на количеството в опаковката при запазване на обичайната цена.
Кабинетът на премиера Виктор Орбан се опитва да съживи икономиката и да защити покупателната способност с поглед към предстоящите местни и европейски избори.
Съгласно новите правила от март търговците на храни на дребно в Унгария с годишен оборот над един милиард форинта или близо три милиона долара, ще са задължени да поставят предупреждения за цените на стоки с намалени количества спрямо периода между 1 януари 2020 и 1 юли 2023 година.
Производителите, вносителите и доставчиците на храни ще трябва да информират търговците за всяко свиване в обема и теглото на опаковката на даден продукт. В резултат на измамни практики потребителите получават по-малко за парите си, посочва унгарското министерство на икономиката.
„Видях, че количеството е значително по-малко. Вече не е пълно, колкото преди“.
Неизпълнение на изискванията ще води до санкции от Комисията за защита на потребителите. Хората могат да проверяват цените и в специализиран сайт с национална база данни.
„До влизане в сила на новите регулации препоръчваме всеки да използва онлайн системата за мониторинг на цените. Системата показва точните цени на отделни продукти и точните количества в опаковката“, заяви Балин Хорват, комисия за защита на конкуренцията.
През първото тримесечие на миналата година инфлацията в Унгария достигна 25 процента – най-високо равнище в Европейския съюз.
Покупателната способност в страната отбеляза спад. По последни данни продажбите на дребно през ноември са нараснали с 0,8 процента спрямо предходния месец, но все още са по-ниски с 8,7 на сто на годишна база за първите 11 месеца на 2023 година заради свитото потребление.
Амбицията на унгарското правителство е през тази година да постигне икономически растеж от 4 процента, да стимулира инвестициите, потреблението и трудовия пазар.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Източник: bntnews.bg