В ръзката с първия американски лунен модул, изстрелян от повече от 5 десетилетия насам, беше възстановена и след импровизирана маневра, осъществена от наземния екип, соларните панели на апарата са успешно насочени към Слънцето. Така батерията му вече се зарежда. Това съобщиха в X от компанията Astrobotic.
По-рано днес мисията претърпя неочаквана авария, след като прекъсване на връзката попречи на соларните панели да бъдат успешно насочени.
Преди това лунният модул Peregrine на Astrobotic се отдели успешно от новата ракета Vulcan на United Launch Alliance, изстреляна от базата в Кейп Канаверал през нощта и бързо установи връзка с наземната мрежа на НАСА от радиоантени Deep Space Network.
„Всичките му системи се включиха според очакванията и той влезе в напълно работно състояние. Но за съжаление възникна аномалия, която попречи на Astrobotic да постигне стабилна ориентация към слънцето. Екипът реагира в реално време с развитието на ситуацията и ще предоставя актуализации, когато се получат и анализират данни“, посочиха от United Launch Alliance.
След повече от 50 години: САЩ подновиха успешно мисиите до Луната
В документацията на сондата, достъпна онлайн, се посочва, че докато е в орбита, монтираният отгоре слънчев панел на Peregrine остава насочен към Слънцето, за да може да генерира максимална енергия.
„Слънчевият панел се използва за осигуряване на заряд на батерията и поддържане на операциите на спускаемия модул и полезния товар. След спускането на лунната повърхност енергийната система продължава да осигурява надеждно захранване на полезните товари до края на мисията“, се казва в него.
Peregrine е на път към Луната и се очаква да задържи орбитата си, преди окончателно да се приземи в район на средна ширина, наречен Sinus Viscositatis, или Залив на лепкавостта, на 23 февруари.
Досега меко кацане на най-близкия небесен съсед на Земята е осъществено само от няколко държави. Но САЩ и други страни все по-често се обръщат към търговския сектор за осъществяване на рутинни мисии и изпращане на апаратура на част от цената.
„Екипът реагира в реално време с развитието на ситуацията и ще предоставя актуална информация, когато се получат и анализират данни“, добавиха от компанията, която е създала робота.
Update #3 for Peregrine Mission One: pic.twitter.com/z4NK2achGG
— Astrobotic (@astrobotic) January 8, 2024
Източник: vesti.bg