Кой тип облагане е по-добро за работелите?

Колкото по-високи са данъците, толкова по-обезсърчени да работят са хората. Това показва анализ на Съвета за икономически анализи към Министерския съвет. Според направените проучвания от икономистите, преминаването към плоска данъчна система през 2008 година е повишило доходите на две трети от населението, а една трета са започнали реално да плащат данъци. Ще бъде ли сменена данъчната система отново както препоръчва Международния валутен фонд, позициите си дадоха от работодателските и синдикални организации.

Преди да се смени данъчната система и евентуално да се въведе прогресивно облагане, тоест по-богатите да плащат по-високи като процент данъци, трябва да бъдат направени допълнителни анализи, посочват икономистите.

„Това което можем да направим, е да дадем пътна карта за анализ, който да бъде осъществен преди да се мисли за конкретни реформи“, обясни Георги Камбуров, Съвет за икономически анализи към МС.

Работодателите са убедени, че увеличаването на данъците ще потъмни икономиката. По данни на Асоциацията на индустриалния капитал в момента една трета от бизнеса работи в сивия сектор и укрива данъци.

„Всички работодателски организации в България имаме обща позиция и общ приоритет, че данъчната система в България не трябва да се променя до влизането в еврозоната“, коментира заместник-председателят на БСК Станислав Попдончев.

На противоположното мнение са синдикатите, които смятат, че след въвеждането на плоския данък, най-бедните са най-ощетени.

„Имаме в годините прехвърляне на тежест върху най-ниските подоходни групи, в същото време трябва да водим политики по отношение на борбата с бедността и социалното изключване – няма как да стане“, обясни Атанас Кацарчев от КТ „Подкрепа“.

Последните предложения за промяна в данъчните закони засега не предвиждат промяна на системата. От Министерството на финансите вече са във втората фаза на подготовка на държавния бюджет като в него отново ще бъде заложен дефицит от 3%.

„Ние сме с такава задача да запазим тези ключови параметри и работим усилено за това. Разчитайте, че всички поети ангажименти със Закона за държавния бюджет, ще бъдат спазени“, коментира Мартин Дановски, заместник-министърът на финансите Мартин Дановски.

Все още не са ясни останалите параметри на бюджета, но по думите на финансовия министър Людмила Петкова, текстовете ще бъдат внесени в срок тази година.

Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News

Източник: bntnews.bg