Какви са загубите на Украйна и планът на Русия за войната

71

В ече няма съмнение, че руският президент Владимир Путин се провали в първоначалните си цели за войната в Украйна, пише „Форин полиси”: Киев все още стои, украинците са решени да продължат да се бият, а Западът засега остава твърд в подкрепата си за тяхната кауза.

Ако Путин се надяваше да отслаби НАТО, се случи точно обратното, като Финландия и Швеция са на прага да се присъединят към трансатлантическия военен съюз.

Но извън целите на Кремъл, също така е ясно, че провалът идва на огромна цена. Според оценка на Харвардския университет повече от 130 000 украински войници са убити или тежко ранени, както и над 7 000 цивилни. А възстановяването на икономиката и инфраструктурата на Украйна ще отнеме десетилетия.

Кулеба: Украйна оцеля след най-тежката зима

Как оценява ситуацията експертът Майкъл Кофман, директор на изследователската програма за Русия в Центъра за военноморски анализи в САЩ.

Според него Украйна осъществи две последователни офанзиви, които бяха доста успешни през есента, но след това през зимата конфликтът влезе в преходна фаза. Руската армия бе силно уязвима. Руското ръководство се опита да възстанови силата ѝ, за да започне ново настъпление.

Украинската армия направи същото, като междувременно се опиваше да оказва натиск върху руснаците.

Към края на януари руската армия започна зимна офанзива, с цел да превземе Донбас. Ясно е, че Путин остава фокусиран върху опитите си да овладее този регион. Руската армия обаче все още е твърде слаба.

Украински войници в Бахмут: Много по-лошо е…

Кофман смята, че Путин е успял да създаде известна вътрешна политическа подкрепа и съгласие за войната, която Русия по никакъв начин не печели. Така че това ще е продължителен конфликт. Според Кофман можем да бъдем доста уверени, че войната ще продължи и следващата година.

На това разчита Путин, защото се води от мита за съветската упоритост във Втората световна война – манталитет, който въпреки всички загуби, довежда до победа.

Разбира се, това не е Втората световна война и Русия не е Съветският съюз. Но Путин е затънал дълбоко в конфликта в Украйна.

Украинците също не желаят да се откажат от територията и суверенитета си. Западът единодушно подкрепя Украйна, което засега ѝ дава предимство в дългосрочен план.

Според Кофман, ако Китай обмисли предоставянето на открита военна подкрепа за Русия, това би било важен фактор както в средносрочен, така и в дългосрочен план за тази война. Москва вече получи от желаното от Иран. Купува и артилерийски боеприпаси от Северна Корея.

Китай разполага с огромно количество артилерия, боеприпаси и други неща, които би могъл да достави на Русия, ако реши.

Пекин не иска Москва да загуби. Той не желае Русия да се превърне в още нещо подобно на Иран или Северна Корея, на границата му.

В същото време Китай не иска ядрена ескалация, както и пряката намеса на НАТО в конфликта. Освен това китайците не желаят да рискуват интересите си на европейските пазари.

Китайците не искат да бъдат въвлечени в конфликт, в който трябва открито да подкрепят загубите на Русия с цената на политиката си към Европа.

Източник: vesti.bg