Изграждането на телескопи на Луната изглежда възможно

0

И зграждането на постоянна колония на Луната е една от големите цели на човечеството. След като в продължение на десетилетия тя изглеждаше непостижима, сега вече има проекти, които активно работят в тази посока.

А това създава възможност и за други инициативи. Сред тях е и изграждане на телескопи, които да се разположат на обратната страна на Луната, съобщава Ars technica.

Телескопи на обратната страна на Луната ще имат много ползи за науката, отбелязва дискусия на Royal Society. В нея се отбелязва, че този район е постоянно защитен от радиосигналите от човечеството и те няма да влияят на телескопите. Това дори е районът с най-голяма „радио тишина“ в цялата Слънчева система, което го прави идеален за радиотелескопи.

Китай планира да изгради база на Луната, като използва лунна почва

Липсата на атмосфера на Луната също е предимство за този тип наука, тъй като повече радиовълни ще достигат до телескопите. И това може да се окаже единственото място, от което учените да могат да проследят развитието на водорода и разширяването на Вселената от самото начало досега, тъй като радиовълните са се изменили с времето.

Мястото е подходящо и за улавяне на сигнали от други звезди, включително и промяната на техните полета, когато пред тях преминават екзопланети. Това може да е и най-добрият шанс за засичане на сигнали от евентуални други цивилизации.

Мъск с нов срок за следващия полет на Starship

Релефът на Луната също може да е от полза. Някои от кратерите са във вечна сянка и това ги прави подходящи за чувствителни инфрачервени телескопи, които имат нужда и от ниски температури, за да работят ефективно.

По-слабата гравитация е друг положителен фактор. Тя може да улесни изграждането на доста по-големи и сложни телескопи, които все пак да са прикрепени към стабилна основа и са по-добро решение от телескоп-сателит.

Това може да е първият марсиански автомобил

Учените трябва обаче да измислят и как телескопите ще съжителстват с бъдещите бази и човешка дейност на Луната. Това може да се окаже решаващ фактор доколко базите и телескопите няма да си пречат.

Мъск с нов срок кога хората ще стъпят на Марс

Мъск: Един ден може да направим Марс като Земята

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.

Източник: vesti.bg