Зеленски се отправя към Давос, за да върне Украйна в светлината на прожекторите

5

У краинският президент Володимир Зеленски, който се стреми да запази страната си, някога беше любимец на световния елит. Сега той се опитва да избегне възможността да бъде просто поредният страничен наблюдател на тяхното парти, пише в свой анализ Politico.

Войната между Израел и „Хамас“ и президентската предизборна кампания в САЩ отнемат по-голямата част от вниманието в навечерието на годишния Световен икономически форум в Давос, в швейцарските планини. Войната на Русия в Украйна – доскоро кризата, която движеше световните разговори – не привлича толкова много заглавия, а западната финансова и военна помощ за Киев е все по-несигурна, тъй като войната продължава вече трета година.

Форумът е една от последните възможности за Зеленски да докаже, че Украйна заслужава постоянна подкрепа, тъй като борбата ѝ за демокрация ще засегне целия свободен свят. Това е също така шанс за украинците да представят на бизнес елита тук, че страната им трябва да бъде инвестиционна дестинация, тъй като тя се възстановява.

Започва годишната среща на Световния икономически форум в Давос

Преди форума, в неделя, украински официални лица се срещнаха с колеги от няколко страни партньори, за да популяризират отново собствената си визия от 10 точки за мир. Киев споделя плана с обществеността от много месеци, а Москва го отхвърля.

Очаква се Зеленски също да произнесе реч по време на форума. И вероятно ще се срещне с държавния секретар Антъни Блинкен, който ще присъства на част от събитието.

„Той иска да държи Украйна в центъра на вниманието на всички“, каза човек, запознат с плановете на администрацията на Зеленски, на когото бе предоставена анонимност, за да опише деликатните вътрешни мисли, пише Politico.

Пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна започва през февруари 2022 г. и докато Украйна изтласква руските кораби обратно в Черно море, сухопътната кампания се превръща в патова ситуация, в която двете страни играят на артилерийски пинг-понг. Украинската офанзива през изминалата година постигна сравнително малки териториални придобивки. Москва също имаше ограничен успех.

Междувременно американските и европейските съюзници на Киев все повече се затрудняват да намерят достатъчно оръжия, които да изпратят на украинските бойци. В Съединените щати, които са най-големият благодетел на Киев, законодателите се карат за последния пакет от помощи за Украйна.

Вниманието на САЩ, а донякъде и ресурсите им, са допълнително натоварени от войната между Израел и „Хамас“. Този конфликт води до сблъсъци в целия Близък изток, които биха могли да засегнат световните енергийни доставки и търговските пътища.

Кремъл: Без Русия преговорите в Давос за мир в Украйна няма да постигнат нищо

Въпреки че сигурността му е от първостепенно значение, Зеленски на няколко пъти напуска Украйна, за да защити страната си при намаляващо внимание, казва Матиас Матис, анализатор в Съвета за международни отношения.

„Той е задвижил това нещо, при което е толкова вездесъщ, че ако изведнъж не дойде, все едно се е отказал, нали?“ коментира Матийс.

Тези дни в някои официални среди и мозъчни тръстове повече от всякога се говори за това дали е възможно да се преговаря за прекратяване на войната между Москва и Киев.

Игнацио Касис, външният министър на Швейцария, който присъства на срещата в неделя, заяви пред репортери в Давос, че не може да има мир без участието на Русия в смислени преговори, но че Украйна и нейните партньори не трябва да седят и да чакат Москва да бъде готова.

„Понастоящем Русия не е склонна на никакви отстъпки“, каза той и добави, че си струва да се притиснат двете страни на масата за преговори по време на „патовата ситуация“ в боевете.

Както се вижда от тяхното предложение от 10 точки, украинците не отхвърлят напълно възможността за мирни преговори. Но техните искания – особено възстановяването на пълната територия на Украйна – вероятно са твърде максималистични за Русия. Кремъл изглежда не желае да се откаже от земите, които е придобил в Украйна след първоначалното завземане на Крим и части от източната част на страната през 2014 г.

Много анализатори също така смятат, че е малко вероятно руският лидер Владимир Путин да обмисли сериозно подобни преговори до президентските избори в САЩ през ноември.

Възможно е Путин да залага на това, че републиканецът Доналд Тръмп отново ще спечели Белия дом; Тръмп е приятелски настроен към Путин и може да прекрати подкрепата на САЩ за Киев.

Засега Украйна се опитва да привлече вниманието навсякъде, където може. Нейни официални лица и активисти са планирали редица събития в Швейцария през седмицата. Много от тях ще се проведат в така наречената „Украинска къща в Давос“.

Очаква се сред ораторите да бъдат Пени Прицкер, специален представител на САЩ за икономическото възстановяване на Украйна, бившият американски сенатор Роб Портман (окръг Охайо) и украинският външен министър Дмитрий Кулеба.

Изпълнителният директор на „Украинска къща в Давос“, Уляна Хромяк, призна, че няма да е лесно да се привлече вниманието на един свят, изправен пред толкова много различни предизвикателства.

Един от начините, по които тя и нейните колеги организатори се надяват да предадат посланието си, е като споделят най-новите статистически данни за това, което е преживяла Украйна, включително над 100 000 предполагаеми случая на руски зверства.

Те също така планират да наблегнат на бъдещите възможности за бизнес в Украйна, докато тя се възстановява – тема, която може да намери отклик сред милионерите и милиардерите в Давос.

„Тези милионери понякога участват в политиката и могат да повдигнат въпроса и да го обсъдят – и по някакъв начин да окажат влияние върху правителствата“, казва Хромяк.

В крайна сметка украинците нямат друг избор, освен да продължат да представят своята позиция пред един все по-разсеян свят, каза тя. „Знаем, че вниманието се е изместило от Украйна, но в същото време войниците умират.“

Източник: vesti.bg