“Зелени” идеи, които ще направят начина ни на живот “устойчив“

1

В едно от последните си стихотворения за деца – „Driftwood“, писателят Майкъл Морпурго, разказва за парче плаващо дърво, превърнато в стол. Историята се фокусира върху идеята, че едно парче материал може да се използва повторно. Днес, да научиш невръстно дете на концепцията „повторно използване“ е по-важно от всякога.

Материалите, използвани ежедневно от хората, тежат повече от всички живи същества на планета Земя. Ако вземем предвид и направените изчисления, за това колко планети ‘‘Земя‘‘ са ни необходими, за да поддържаме западноевропейските нива на потребление в световен мащаб, става ясно, че хората трябва да променят потребителското си поведение кардинално.

И все пак ако проявявате любопитство, необходими са около три или четири допълнителни планети “Земя”.

Повторната употреба на продукти и материали не е нещо естествено за потребителите, тъй като те рядко се замислят за рециклирането и превръщането на старта непотребна вещ в нещо полезно. За съжаление желанието за закупуване на нещо ново се среща все по-често.

Въпреки, че ежедневно сме ‘‘заляти‘‘ от реклами, с нови стоки, които са по-добре оптимизирани, с по-голям набор от функции, с цел насърчаване на препродажбите, преизползването на стари вещи се увеличава.

Консуматорството е толкова дълбоко вкоренено в западноевропейските общества, че дискусиите за екологичните проблеми не са достатъчни на гражданите да се замислят за тежките последици за околната среда.

Какво може да се направи, за да „видят“ хората стойността, на устойчивите във времето предмети, да започнат да потребяват екологично съобразни продукти?

Все по-често в магазините се продават рециклирани предмети от дрехи до мебели за дома.

От ключово значение е информацията, свързана с ‘‘зелените“ продукти, да се предава ефективно, но и да бъде на достъпен език. Етикетът е един от общите източници на информация за устойчивостта на даден продукт. Той следва ясно да посочва екологичните характеристики на продукта, това може да включва разяснение защо и как продуктът е бил рециклиран, материалите от които е изработен и възможно ли е да бъде рециклиран за втори път.

Все по-често се срещат хора, искащи да получат възможно най-много информация за рециклирането на даден продукт. За съжаление, повечето етикети са твърде малки, за да съдържат подробна информация.

Поради тази причина, много от брандовете залагат на QR код, за директна връзка към описанието на продукта на онлайн страницата на магазина.

Друг начин за ефективна комуникация с потребителите е използването на сертификационни етикети на трети страни. Такива етикети могат ясно да сигнализират на купувачите, че стоката е „сертифициран“ от дадена компания. Това би намалило притеснението на масовият потребител, че продукта е употребяван и износен. По този начин се увеличава и вероятността за покупка, както и за заплащане на по-висока цена. Въпреки това, компанията, избрана да сертифицира продукта, трябва да е позната на потребителите, в противен случай вероятността да ѝ се доверят е по-малка. Това е често срещана практика в магазините със стоки втора употреба.

Несъмнено екологичните съображения са фактор за творческия подход към старите предмети. Спестяването на средства и чувството за удовлетворение, че правим нещо полезно за заобикалящата ни среда също са важни. Тези аспекти са обвързани и с тръпката на консуматорите да търсят нещо, което може да се използва повторно. Високото качество и добрия търговски вид на продукта, също са от ключово значение при избора на стока.

Много от потребителите изпитват социално смущение що се отнася до пазаруването на дрехи втора употреба. Някои наричат тези дрехи „винтидж“ и ги свързват с естетиката на миналия век, други обвързват дрехи втора употреба с ежедневното и обикновено облекло, на добра цена.

Стратегии, които търговците прилагат, трябва да бъдат съобразени с различните потребности на потребителите. Съществуват и общи черти между двата типа консуматори, а именно насладата и тръпката от търсенето.

Едните търсят уникална вещ, свързана с историята, други търсят стока на наистина добра цена. Подобна обща черта може да се използва във всички видове зелен маркетинг, за да се създаде тръпка у потребителите при намирането на търсената от тях стока.

Въпреки че интересът към преизползването и рециклирането нараства, все още околната среда е в риск. Необходимо е масово преосмисляне на потребителското поведение, за да се предотвратят сериозни последици за околната среда.

По темата

Източник: vesti.bg