Защо не откриваме кости от динозаври навсякъде?   

1

О т време на време някой теоретик на конспирацията си задава въпроса: „Ако динозаврите действително съществуваха, нямаше ли костите им да са навсякъде?“ 

Въпреки че е странно критично мислене да пренебрегнем всички доказателства, които имаме, че динозаврите са съществували, защото не сме открили повече доказателства, за тяхното съществуване.  

5 места, които ще ви „изпратят“ директно в „Джурасик парк“

Фосили на динозаври са открити на всички континенти. Те не са равномерно разпределени, но това не е заради някаква странна конспирация за разпространение на тези останки. Това е така, защото вкаменяването е рядко и се извършва само при определени обстоятелства. 

Когато едно животно умре, за да бъде вкаменено, то трябва да бъде затрупано от редица  седименти. С нарастването на налягането те се компресират, за да образуват седиментна скала. По време на процеса минералите проникват в затворените животински кости, превръщайки ги в камък.  

Тъй като това изисква натрупване на седимент върху животинския труп, почти всички вкаменелости, които са открити, са били в моретата, където пясъкът и калта могат да измият тялото на животното. Динозаврите, които умират над земята, рядко се вкаменяват, съобщава IFL Science. 

„Повечето вкаменелости на динозаври, които откриваме, са от животни, които са живели близо до езеро или река“, обяснява д-р Дейвид Бътън, изследовател на динозаври от Музея по естествена история. „Някои са загинали малко преди районът да се наводни и да покрие останките с кал и тиня. Други бяха отнесени от река при проливни дъждове“, казва той.  

Би било чудесно, ако можем да намерим динозаври навсякъде. Разочароващо е, че поради начина, по който се произвеждат вкаменелости, вероятно има много, много видове, които никога няма да открием, смята Бътън. „Не знаем за много динозаври, които са живели в джунгла или планинска среда. Вкаменелостите е много малко вероятно да се образуват в такива ситуации“, добавя Бътън. 

Какво е убило динозаврите: Учени с нови разкрития

Проучване от 2006 г. изчислява, че около 71 процента от динозаврите остават неизвестни. Някои планински динозаври биха могли да попаднат в речно корито, където може да се извърши вкаменяване, но това не е често срещано явление. В резултат на това знаем малко за техните уникални адаптации, предава IFL Science. 

„Въпреки че животните може да са имали роднини в низините, е напълно възможно да е имало малки клади, специализирани в среди, където е малко вероятно да се превърнат във вкаменелости“, казва палеонтологът от Нюйоркския технологичен институт Карън Пуул. 

По темата

Източник: vesti.bg