В ъпреки общоприетото мнение, английският не е официалният език на САЩ. Всъщност това е една от изключителните страни на планетата, която официално не признава никакъв език за официален. За да разберем защо това е така обаче, трябва да се върнем към генезиса на САЩ и амбициозните идеали на бащите-основатели.
По света приблизително 180 държави имат официален език и повече от 100 имат няколко официални езика. Страната, която в момента държи рекорда за най-много е Боливия, която е признала 37 официални езика, включително испански и десетки местни езици.
Why English is not the official language of the United States.https://t.co/fWKeQ6oUxV
— Lost Dutchman (@tiemen) January 29, 2024
Държавите приемат официални езици, за да установят универсално средство за комуникация в своето управление, което улеснява очертаването и дефинирането на неща като закони, права и т.н. Може да се използва и като инструмент за насърчаване на националното единство и запазване на културната идентичност.
Въпреки това, когато САЩ били създадени през XVIII-ти век, в челните редици на управлението имали други идеи, а именно идеали за индивидуална свобода и равенство.
Докато английският се утвърдил като най-доминиращия език в американските колонии през 1700 г., все още има значителни части от населението, които говорят езика от родината си: немски, холандски, фламандски, френски, датски, норвежки, шведски, полски , галски, португалски, италиански и др.
Като мултикултурна страна на мигранти, които говорели набор от различни езици, счели за несправедливо да се избира един език пред останалите. През 1780 г. Джон Адамс предложил английският да стане официален език на САЩ пред Континенталния конгрес, но това било счетено за „недемократично и заплаха за личната свобода“.
САЩ нямат официален език на федерално ниво, но 32 от 50-те американски щата и всичките пет американски територии са признали английския за официален език на местно ниво.
През последните десетилетия обаче има настоятелни опити да се приеме английският като официален език на САЩ. Дори наскоро, през 2023 г., сенаторите републиканци Дж. Д. Ванс от Охайо и Кевин Крамър от Северна Дакота представиха законопроект за обявяване на английския за официален език на нацията.
Много от тези опити били потушени от страх, че английският език умира, но това е доста сензационно звучащо – и неоснователно – твърдение.
Последните данни от преброяването показват, че 78,3 процента от нацията говорят само английски у дома. Въпреки че това е малко по-малко от предишни преброявания (78,7 процента през 2013-2017 г.), очевидно е, че английският е най-разпространен. Вторият най-често говорим език в САЩ е испанският, но 61 процента от испаноговорящите говорят и английски и то „много добре“.
Езиците непрекъснато се развиват – и САЩ за първи път не правят изключение. Лингвистите съобщават за няколко разлики в начина, по който хората говорят в САЩ в сравнение с изминалите десетилетия. Например, изследователите са отбелязали как класическият южняшки акцент все повече избледнява. Обратно, нови акценти се раждат на други места в резултат на културното смесване между испаноговорящите и англоговорящите.
Източник: vesti.bg