Е вропейският съюз няма да може да разшири военното производство в краткосрочен план и да отговори на нуждите на Украйна. ЕС иска както да помогне на Киев, така и да попълни собствените си резерви, но няма да е лесно да убеди страните членки да увеличат парите за военно-промишления комплекс, коментира „Ню Йорк Таймс“, цитиран от „Фокус“.
И примерът с един голям производител на боеприпаси помага да се разбере защо е така.
Един от най-големите заводи за боеприпаси в Европа работи денонощно от началото на войната Украйна за увеличаване на производството на 155-милиметровите артилерийски снаряди, от които Киев отчаяно се нуждае. Ако всичко върви по план, „Наммо“, която притежава това предприятие, ще произвежда до 200 000 снаряда годишно – това е 20 пъти повече, отколкото преди избухването на военните действия в Украйна.
Това обаче няма да се случи скоро и споменатият брой снаряди няма да е достатъчен, тъй като според представители на Въоръжените сили на Украйна, армията на Киев се нуждае средно от 250 000 155-милиметрови снаряди на месец, за да отблъсне руската офанзива. Всъщност простите сметки показват, всички снаряди, които сега се произвеждат в 11 завода в Европа, няма да са достатъчни за нуждите на Украйна.
Украйна възобновява износа на електроенергия за Европа
През цялата изминала година фирмата купува метали, взривни смеси и други материали, необходими за производството на снаряди. Но за да се увеличи тяхната продукция, са необходими повече роботи и други производствени машини. Първата партида от това оборудване ще бъде доставена в завода до юни, дотогава производствената площ ще бъде разширена, за да го побере.
Докато това се случи, темповете на производство ще останат на „обичайните нива“, казва Джон Арне Боресен, който работи в „Наммо“ от 30 години и управлява линията за сглобяване на 155-милиметрови артилерийски снаряди.
Компанията планира да построи нов, по-голям завод, но строителният процес няма да приключи до края на 2024 г. Тогава компанията ще има нужда от много повече работници, които да управляват машините, както и хора с инженерни познания и други умения, които да наблюдават сглобяването на високотехнологични оръжия, обяснява Боресен.
„Наммо“ е изправена пред друго необичайно предизвикателство, което може да попречи на разширяването – компанията ще трябва да се конкурира с новия център за данни на ТикТок в Южна Норвегия за електроенергията, от която се нуждае, за да увеличи производството на боеприпаси.
Брандцег коментира, че разпределяйки енергийните рискове, казва той, правителството „постави видеоклиповете с котки над така необходимите отбранителни проекти“.
На фона на недостига на боеприпаси европейските производители на отбранителна техника обединяват усилията си с надеждата да ускорят доставките, казват лидери в индустрията.
Доминик Гийе, изпълнителен вицепрезидент на френската фирма „Некстер“, заяви, че неговата компания е удължила работния ден от една на три смени, за да се опита да отговори на военновременните нужди.
Това е новата армия на Украйна
„Некстер“ също произвежда 155-милиметрови противотанкови и противовъздушни боеприпаси, но има нужда от части и консумативи, ако иска да удвои производството си. Миналата седмица Гийе се е обърнал към ръководството на „Наммо“, за да получи подкрепа от конкурента си.
Според Гийе, когато Русия е започнала войната, „всички смятаха, че тя няма да продължи дълго“. Но оттогава измина повече от година и в „екосистемата“ на европейската индустрия „всичко става все по-сложно“.
„Всеки знае, че понякога действаме като конкуренти, но в някои аспекти сме и партньори“, посочва той.
Източник: vesti.bg