Два телекомуникационни кабела под Балтийско море са били прекъснати в рамките на 24 часа. Германският министър на отбраната Борис Писториус определи повредата като „саботаж“ и „хибридно действие“, но не посочи кой стой зад атаката.
„В Германия се сблъскваме с кибератаки, с наблюдение на критична инфраструктура, колети, които внезапно избухват, а от вчера телекомуникационен кабел, който свързва Финландия с Германия. Всички тези неща не може да са просто съвпадения“, каза Аналена Бербок, външен министър на Германия
Първата повреда била регистрирана в неделя сутринта, когато 218-километров кабел спрял да подава сигнал между Швеция и Литва.
„Повредата, според експертите, е физическа или механична. Това не е щета, която е причинена от природни явления. Така че повредата е причинена умишлено или непреднамерено, от небрежност. Но разследването все още е в ход. И засега не можем да отхвърлим нито една версия“, каза Вилмантас Виткаускас, ръководител на Националния център за управление на кризи в Литва.
Ден по-късно спрял да работи и единственият телекомуникационен кабел, който свързва Финландия с Централна Германия. Той е дълъг 1170 километра и е с капацитет 114 терабайта в секунда.
„Има много ясен знак, че нещо се случва. Никой не вярва, че тези кабели са били случайно прерязани. И също така не ми се иска да вярвам във версии, че котви случайно са причинили повредата на тези кабели. Така че трябва да заключим, без да знаем точно кой го е извършил, че това е „хибридно“ действие и да приемем, без да знаем, че това е саботаж“, каза Борис Писториус, министър на отбраната на Германия.
Двата кабела се засичат на площ от 10 квадратни метра. Повредите не са засегнали потребителите, защото в момента се използват други кабелни маршрути. Възстановяването на кабелите, обаче, вероятно ще отнеме седмици.
„По това време на годината има много силни ветрове, високи вълни и тъмнина. Ремонтните дейности са предизвикателство“, каза Андрюс Семескевичус, директор на технологична компания в Литва.
Преди два месеца Съединените щати предупредиха, че Русия подготвя специализирани отряди за извършване на саботажи, с цел нанасяне на щети на комуникационната инфраструктура на страните от НАТО.
Откакто започна войната в Украйна, Балтийско море се превърна в поле на хибридни сблъсъци. Един от големите инциденти беше взривяването на газопровода „Северен поток“ през 2022. Причините, за който все още остават неясни.
Чуйте последните новини, където и да сте!
Последвайте ни във Facebook и Instagram
Следете и канала на БНТ в YouTube
Вече може да ни гледате и в TikTok
Намерете ни в Google News
Източник: bntnews.bg