"Губим надпреварата": Ново предупреждение за климата

0

П редходното десетилетие беше най-горещото в историята, като полярните и планински ледове се топяха по-бързо, отколкото през 20-ти век, според метеорологичната агенция на ООН. 

Между 2011 г. и 2020 г. средната глобална температура е била с 1,1°C над прединдустриалните нива, според нов анализ на Световната метеорологична организация (СМО). 

Учените предупредиха, че постоянното глобално затопляне с 1,5°C над прединдустриалните нива рискува да отприщи тежки последици от изменението на климата върху хората, дивата природа и екосистемите. 

ООН: Краят на изкопаемите горива е единственият начин

Ледниците изтъняват с „безпрецедентния“ един метър на година, според анализа на СМО. Континенталната ледена покривка на Антарктида също е загубила почти 75% повече лед между 2011-2020 г., отколкото между 2001-2010 г., каза групата на ООН, цитирана от Sky News. 

„Губим надпреварата да спасим топящите се ледници и ледени покривки“, казва професор Петери Талас, генерален секретар на СМО. 

Новото предупреждение за климата идва, след като СМО – която се състои от 193 държави и територии – прогнозира, че 2023 г. ще бъде най-горещата в историята. 

Службата за изменение на климата Copernicus на Европейския съюз също представя сходни прогнози. 

Според СМО глобалното затопляне за тази година се очаква да достигне 1,4°C  над прединдустриалните нива. 

Страните, подписали Парижкото споразумение от 2015 г., се ангажираха да ограничат повишаването на глобалната средна температура до доста под 2°C над прединдустриалните нива до края на века, съобщава Sky News.   

Световни лидери и експерти са част от конференция на ООН за изменението на климата през 2023 г., която се провежда в Дубай. На събитието се обсъжда как да се овладее глобалното затопляне, в рамките на целите, заложени в Парижкото споразумение. 

„Темпът на покачване на морското равнище се е удвоил“, посочват експерти.  

Според анализа на СМО най-горещите години от десетилетието са били 2016 и 2020 г., докато шестте най-горещи години, взети заедно, са били между 2015 и 2020 г. 

„Всяко десетилетие от 90-те години на миналия век е по-топло от предишното и не виждаме непосредствен признак тази тенденция да се обърне. Все повече държави съобщават за рекордно високи температури, отколкото през всяко друго десетилетие”, казва проф. Талас. 

„Океанът се затопля все по-бързо и по-бързо и скоростта на покачване на морското равнище почти се е удвоила за по-малко от едно поколение“, казва експертът. „Трябва да намалим емисиите на парникови газове като основен и първостепенен приоритет за планетата, за да предотвратим изменението на климата, което вече е извън контрол“, добавя ученият. 

Според СМО Арктика се нагрява по-бързо от всеки друг регион на Земята, защото слънчевата енергия се абсорбира от тъмните океани, вместо да се отразява обратно в космоса от белия морски лед – процес, известен като ефекта на Албедо. 

Румен Радев ще участва в срещата на върха за климата КОП28 в Дубай

Топенето на ледената покривка на Гренландия доведе до покачване на морското равнище с годишен темп от 4,5 милиметра годишно през последното десетилетие, в сравнение с 2,9 милиметра годишно между 2001-2010 г., според СМО, категорични са експертите. 

Една добра новина е, че дупката в озоновия слой над Антарктида се е свила в сравнение с предходните две десетилетия, предава Sky News.   

СМО също така подчертава, че системите за ранно предупреждение за бедствия са се подобрили, което е довело до по-малко ранени и жертви. 

Глобалното затопляне настъпва

По темата

Източник: vesti.bg